Храна што бебињата не треба да ја јадат

Експертите сметаат дека треба да заборавиме на сите оние табели и списоци на храна со кои генерации мајки почнувале да ги хранат своите бебиња.

Табелите веќе не се релевантни, бидејќи е докажано дека нема храна што треба да се дава прва, односно нема упатство што ќе каже - дали се јаболка и моркови или не, бебето прво да го вкуси месото. Така е денес затоа што нутриционистите сфатија дека бебињата во различни делови на светот започнуваат со различна храна, па очигледно е дека списокот во една земја е поинаков отколку во друга.

Со овој факт, мајките денес треба да здивнат и едноставно да му дадат на бебето речиси сè што јадат родителите. Секако, во почетокот тоа треба да биде каша без никакви додатоци, значи, не јадење што се готви за целото семејство, но кога е во прашање изборот на храна, знајте дека не е важно дали ќе биде морков или јајце.

Сепак, иако денес е дозволено речиси сѐ, има храна која е забранета, некоја до првиот, а некоја дури и до вториот роденден.

Затоа, ви носиме список за да запомните сѐ што не смеете да му дадете на вашето бебе и да се опуштите при изборот на храна, не според старите списоци и табели, туку она што моментално се нуди во сезонската табела.

Она што не смеете да им го давате е следново: шеќер, мед (до вториот роденден), агруми (до првиот роденден), сол, сурово и недоволно варено месо, риба, зеленчук, јаткасти плодови (алергени кои можете да почнете да ги давате малку по малку, но мелени), кравјо млеко (до првиот роденден).

Она што останува на сила е начинот на кој бебињата се навикнуваат на цврстата храна. Воведувањето на секоја нова храна треба да биде постепено, по малку, во комбинација со веќе испробаните вкусови, за да може бебето што подобро да се навикне на новите вкусови.

Тагови
реклама

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе