Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

А.С.
/ 31.05.2023 / 15:23

Масните наслаги не се само естетски, туку и сериозен здравствен проблем.

Складирањето маснотии во пределот на стомакот го зголемува ризикот од прерана смрт дури и за оние со здрава тежина.

Затоа не е лошо да знаете која храна може да ви помогне да го намалите салото на стомакот.

Грашок

Грашокот може да помогне во процесот на слабеење, особено во пределот на стомакот. Полн е со растворливи влакна кои го елиминираат воспалението во нашиот дигестивен систем, па затоа се препорачува почесто да го консумираме.

Црвеното месо заменете го со риба

Луѓето обично ја исклучуваат мрсната храна кога сакаат да ослабат, но тоа е погрешно. Мастите се неопходни за нормално функционирање на организмот, но тука треба да внимавате какви масти консумирате. Изберете храна со незаситени масти како риба, а намалете ја консумацијата на црвено месо.

Црвена пиперка

Чаша црвена пиперка ќе ви даде трипати повеќе витамин Ц од препорачаната дневна доза. Ова е одлична вест, бидејќи витаминот Ц помага во согорувањето на масните наслаги на стомакот. Покрај црвената пиперка, се препорачува и друг зеленчук и овошје богати со овој витамин.

Грав

Гравот е многу богат со влакна и хранливи материи и е одличен додаток на секој оброк, бидејќи ни помага да се чувствуваме сити подолго време. Покрај тоа, се смета за нискокалорична храна.

Разреден јаболков оцет

Постојат одредени студии кои наведуваат дека оцетната киселина во оцетот може да го активира метаболизмот на мастите, но поради нејзиниот моќен ефект мора да се разреди. Може да предизвика оштетување на хранопроводникот и грлото, па затоа најдобро е да се испие две лажички јаболков оцет во комбинација со два децилитри вода.

Тагови
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Фит

Две грешки во исхраната додаваат сантиметри на стомакот

Read more

Кое е најдобро време за вежбање ако целта ви е слабеење?

Read more

Најдоброто месо за билдање мускули

Read more

6 митови и факти за стомачните мускули

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе