Храна што треба да ја избегнувате доколку сте на диета

М.С.
/ 04.08.2021 / 14:13

За да имате убава фигура мора да се храните здраво и да вежбате. Тоа го знаат сите, но исхраната вклучува намирници за кои мислите дека се здрави, но треба да ги избегнувате доколку сакате да се ослободите од вишокот калории.

Кои се тие?

Тестенини

Тестенините се прават од бело брашно и се едноставни јаглехидрати. Освен калории, во нив нема речиси ништо корисно. Едноставните јаглехидрати ќе ве заситат за кратко време, но за кратко време ќе се чувствувате гладни. Доколку сте на диета, јадете тестенини од хељда.

Чипс и крекери

Чипсот е најлош избор доколку сте на диета, исто како и крекерите. Ако сте на диета, најдобро е да јадете пуканки.

Јаболка

И покрај тоа што се многу здрави, јаболката со висок процент на шеќер го покачуваат нивото на инсулин во вашиот крвоток кој го претвора шеќерот во маснотија.

Сушено овошје

Сушеното овошје има многу калории и концентриран шеќер. Подобро е да јадете свежо овошје кога сте гладни.

Овошен јогурт

Овошниот јогурт содржи голема количина на скриени шеќери. Се препорачува да купите обичен или грчки јогурт и во него да додадете овошје и цимет.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Фит

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Read more

Што се случува со психата ако нагло престанете со вежбање?

Read more

Како да се вратите во форма во четириесеттите години?

Read more

Седум најдобри извори на јаглехидрати за раст на мускулите

Read more
 

Магазин

Дали може да опстои бракот без секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Читај повеќе

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Читај повеќе

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Читај повеќе

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Читај повеќе

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Читај повеќе

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Читај повеќе