Храна што треба да ја јадеме често против лош холестерол

Вклучувањето на здрави масти, како што се незаситените масти, е нешто што може да помогне да се намали ризикот од развој на срцеви заболувања на долг рок.

Нутриционистите Алиса Смолен и Кортни Викери го издвоија авокадото како најдобар извор на здрави масти.

„Додавањето авокадо во вашата исхрана е едноставен и лесен начин за подобрување на здравјето на срцето“, истакнува Алиса Смолен.

Диететичарите открија неколку причини зошто треба почесто да го внесуваме во исхраната.

Добар извор на здрави масти

Авокадото содржи и заситени и незаситени масти, но 75 проценти од нивните масти се незаситени, што го прави одличен избор за здравјето на срцето, пренесува Eating Well.

Незаситените масти се едни од најздравите видови масти за здравјето на срцето.

„Некои истражувања сугерираат дека незаситените масти во авокадото, особено олеинската киселина, може да бидат корисни кога сакаме да ја подобриме ендотелијалната дисфункција, способноста на крвните садови да ја движат крвта низ телото“, вели Викери.

Незаситените масти во авокадото му даваат кремаста текстура и пријатен вкус во устата. Овие здрави масти се исто така во голема мера одговорни за тоа што авокадото е толку хранлива храна.

Намалување на нивото на лош холестерол

Незаситените масти, во комбинација со растителни влакна, можат да помогнат да се зголеми добриот холестерол и да се намали нивото на лошиот холестерол, пренесува Eating Well.

„Авокадото е богато со влакна, за кои е познато дека помагаат во зголемување на HDL или добриот холестерол.

„Сакаме да се зголеми нивото на HDL, а да се намали нивото на LDL за да се спречат кардиоваскуларни болести“, објаснува Кортни Викери.

Намалување на воспалението и триглицеридите

Здравите масти во авокадото исто така можат да помогнат во намалување на воспалението, благодарение на антиинфламаторните масти и омега-3 масните киселини. Омега-3 масните киселини се еден вид полинезаситени масни киселини кои можат да го намалат воспалението и високите нивоа на триглицериди.

Изборот на здрава храна, како што е авокадото, кое содржи здрави масти и овошје, зеленчук и цели зрна, може да помогне да се намали воспалението и да се намали ризикот од срцеви заболувања.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Здравје

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Read more

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Read more

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе