Хрватскиот ракометар Тот не бил претепан во скопски ноќен клуб, но се бори за живот

Порталот Ракомет24 првично објави дека хрватскиот ракометар Денис Тот (27) бил брутално претепан.

Нападот наводно се случил во ноќен клуб во Скопје, а веста ја пренесоа бројни медиуми од регионот. Но, директорката на КАРИЛ, Маја Мојсова, ги демантираше ваквите написи и извести дека Тот бил донесен во болница на реанимација, анестезија и интензивна нега во критична состојба поради срцев удар.

„Ракометарот е во критична состојба. Слободно, можам да кажам дека се бориме за неговиот живот. Но, тоа што е чудно е дека тој нема видливи знаци на насилство. На нашата клиника беше донесен без срцева акција. Правиме сè што можеме во моментот за да му го спасиме животот“, вели доктор Мојсова во изјава за „Фокус“.

Медиумите пишуваа дека ракометарот на Бутел бил претепан во ноќниот клуб „Привилиџ“, а снимките од нападот биле избришани. Исто така, се пишуваше дека Тот бил удиран со боксирачи и палки по целото тело. Од болницата тврдат дека нема траги на насилство.

Министерството за внатрешни работи на Северна Македонија соопшти дека од СВР Скопје Клинички центар во четвртокот во 4:11 часот биле известени дека Д.Т. (27) бил донесен во бессознание и без видливи знаци на насилство и веднаш му била укажана лекарска помош.

„СВР Скопје презема мерки за расчистување на случајот и за тоа соодветно ќе ја извести јавноста“, стои во соопштението.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Ракомет

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Read more

Лесјак и Дејвис промовирани во нови ракометари на Еурофарм Пелистер

Read more

Дејан Манасков нов ракометар на Вардар 1961

Read more

Скопје од денеска домаќин на Светското првенство за ракометарки до 18 години

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ до Кирјос: Ќе освоиш Грен слем ако почнеш да тренираш капуера

Читај повеќе

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Читај повеќе

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Читај повеќе

Седлоски: Одиме на победа со два разлика

Читај повеќе

Мајката на Рабјо последна пречка за трансферот во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Ефектот Мурињо: Рома на пријателска го наполни стадионот и приреди шоу

Читај повеќе

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе