Хуманитарен настан МКЦ е Солидарност!

Младинскиот културен центар (МКЦ) денеска организира хуманитарен настан „МКЦ е Солидарност!“ како придонес за настраданите во катастрофалниот земјотрес што ги погоди централниот дел на Турција и северна Сирија.

„МКЦ е Солидарност!“ ќе почне во 19 часот, а предвидува настап на музичките групи Дориан и Добрила дуо, Џенгиз Ибрахим, Зарина Првасевда, Cruel, Занаду, Vagina Corporation и Калата, аукција на ликовни дела од локални уметници, како и изведба на театарската претстава „Шопинг енд факинг“ во продукција на НУ „Турски театар“ - Скопје.

Влезниците за театарската претстава и музичкката програма се наплаќаат засебно, по симболична цена од 150 денари, со можност публиката да откупи повеќе билети. Собраните средства од аукцијата на ликовните дела ќе бидат исто дел од сумата за донација.

Хуманитарната помош ќе се исплати во целост и ќе се донира на сметките отворени за оваа намена преку Црвениот крст на РС Македонија, додека средствата од делата продадени на аукцијата ќе бидат донирани во поставените кутии од Црвениот крст на Град Скопје.

Во Џебното кино е закажана бесплатна проекција на серијалот „Турски чај“ во режија на Петра Селишкар.

Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Култура

Отворен повик за мобилност на млади таленти од Западен Балкан на филмски фестивали

Read more

Објавен потесниот круг за регионалниот книжевен избор „Штефица Цвек“

Read more

Почесна „Златна рамка“ за Тони Михајловски, Владимир Анастасов и Марина Колоска

Read more

Златна рамка од 18 до 20 јуни во МКЦ: Нови македонски филмови, презентации, трибини

Read more
 

Вести

Одрони и помали свлечишта на патниот правец Скопје-Тетово-Гостивар

Читај повеќе
  • play_arrow

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Читај повеќе
  • play_arrow

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Читај повеќе

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: Паднал од кровот на викендичката на Осогово

Читај повеќе
  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе