KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

KIA официјално го претстави новиот модел EV3, кој станува член на неговата целосно електрична гама и ќе се продава на светските пазари, вклучувајќи ги Европа и САД.

Субкомпактниот теренец со модерен дизајн ветува автономија до 600 километри по циклус WLTP во верзијата со долг дострел и е богато опремен со технологија.

Спецификациите за производство на KIA EV3 се многу блиску до минатогодишниот концепт и ги усвоија модерните стилски дизајн детали воведени со пристигнувањето на предводникот EV9. Ублажените карактеристики вклучуваат малку модифицирани LED светла, редизајнирани браници, конвенционални странични ретровизори и подебели столбови. Покрај основната верзија, KIA покажа и модел во опрема GT-Line, кој има спортски браници и различни бандажи. Елегантната каросерија и 3D „хаубата“ на подвозјето придонесуваат за коефициент на отпор од 0,267 cd.

EV3 е долг 4.300, широк 1.850 и висок 1.560 mm, додека меѓуоскиното растојание му е 2.680 mm. Во споредба со другите модели на KIA, EV3 е 105 mm подолг од e-Soul и 120 mm пократок од e-Niro. EV3 припаѓа на европскиот сегмент B-SUV (субкомпактен), а негови конкуренти се Peugeot E-2008, Volvo EX30, Mini Aceman и Smart #1.

Ентериерот е украсен со минималистички и футуристички дизајн, а опремен е со технологија напредна во поголеми сегменти. Има 12,3-инчна дигитална инструмент-табла, 12,3-инчен екран за инфозабавниот систем и посебен 5-инчен екран на допир за контрола на климата поставен помеѓу нив. Повеќето од копчињата се распоредени конвенционално на воланот, со само неколку физички контроли и кратенки лоцирани на контролната табла.

Kia EV3 Base (глобална верзија)

Централната конзола содржи практично складирање и лизгачка маса што може да се користи кога автомобилот е во мирување и придонесува за режимот за релаксација на преклопување на предните седишта. Теренецот има доволно простор за пет патници, како и волумен на багажникот од 460 литри и простор под хаубата од 25 литри. KIA користеше одржливи материјали за тапацирот, вклучувајќи рециклирана ткаенина и рециклирана пластика (PET).

Моделот е базиран на добро познатата платформа E-GMP, користи архитектура од 400 волти и има еден електричен мотор и две опции за батерии (првично). Стандардниот модел користи батерија од 58,3 kWh, а варијантата Long Range користи поголема батерија со капацитет од 81,4 kWh. Поголемата батерија обезбедува опсег до 600 километри, ставајќи го EV3 пред другите електрични ривали со слична големина. Поврзана со брз полнач, поголемата батерија се полни од 10 до 80 проценти од капацитетот за само 31 минута (моќност на полнење 128 kW).

Електричниот мотор испорачува 204 КС и 283 Nm вртежен момент и овозможува забрзување од 0 до 100 за 7,5 секунди и максимална брзина од 170 км/час. Палетата ќе се прошири со воведувањето на моделот EV3 GT фокусиран на перформанси, кој ќе биде помоќен и ќе има понапредна шасија.

EV3 ќе дебитира во Јужна Кореја во јули, додека во Европа и Велика Британија ќе пристигне во втората половина на годината. Ќе се продава и на северноамериканскиот пазар.

По овој модел, KIA на европскиот пазар ќе ги лансира седанот EV4 и помалиот кросовер EV2.

Remote video URL
Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе