Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Јужнокорејскaта компанија за производство на автомобили Kia планира да претстави седум нови електрични модели до 2027 година.

Се работи за разновидна понуда која вклучува модели од неколку различни сегменти. Првиот модел кој е познат под ознаката CV ќе се појави наредната година.

Воведувањето на новите електрични модели во понудата е дел од стратегијата под назив План С, која подразбира воведување на нови електрични модели.

Kia во 2011 година продаде повеќе од 100.000 електрични автомобили, а се очекува дека до 2029 година уште повеќе ќе се зголеми продажбата.

Од компанијата велат дека ќе одговорат на потребите на пазарот и ќе понудат различни типови на автомобили за урбани средини, долги релации и спортски модели.

Според објавената фотографија, се чини дека фокусот ќе биде на кросовери и SUV модели.

Компанијата исто така планира да инвестира во инфраструктура во Европа каде што ќе постават 2.400 полњачи.

Тагови
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Убавица на денот: Алена Шишкова

Read more

Концепти

Хибридниот X8 M ќе биде најмоќниот модел на BMW досега

Read more

Топ 15 најлуди концепт модели за 2020 година

Read more

Mercedes ветува моќен електричен автомобил со досег од 1.200 км

Read more

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Read more

Автомобили

  • filter

Porsche ги претстави новите модели Panamera, најмоќниот развива 700 КС

Читај повеќе

Porsche Taycan во „електрична“ експедиција низ Македонија

Читај повеќе
  • filter

Porsche на Нирбургринг интензивно го тестира новиот 911 GT3 RS

Читај повеќе
  • play_arrow

Светот има нов најбрз автомобил: Доста е!

Читај повеќе

Tesla Model Y со седум седишта станува реалност

Читај повеќе

Како се мери брзината на автомобилите?

Читај повеќе

Хибридниот X8 M ќе биде најмоќниот модел на BMW досега

Читај повеќе
  • filter

Ford го претстави Mustang Mach 1 за европскиот пазар

Читај повеќе

Конечно скокна продажбата на автомобили во Европа

Читај повеќе