Kia „растура“ во Европа

Според најновите податоци објавени од Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA), во 2022 година во Европа Kia достигна нов рекорден удел на пазарот од 4,8% од сите продадени патнички автомобили на пазарот.

Ова е зголемување од 7,9 отсто во однос на претходниот рекорден удел на овој бренд, 4,3 отсто во 2021 година.

Продажбата на возила на Kia на пазарите во ЕУ, ЕФТА и Обединетото Кралство се зголеми на 542.423 возила, што е раст од 7,9 отсто во споредба со 2021 година кога беа продадени 502.677 возила.

Растот на Kia е за разлика од европскиот пазар на патнички возила, каде што бројот на новорегистрирани возила во 2022 година се намалил за 4,1%.

На продажбата на Kia позитивно влијаеше зголемената побарувачка за нејзините електрифицирани модели, што претставуваше речиси една третина од продажбата во Европа минатата година - 30,9% (176.149 возила).

Минатата година Kia забележа неколку значајни достигнувања низ Европа. Во Обединетото Кралство, најстариот јужнокорејски автомобилски бренд постигна рекорден пазарен удел од 6,2 отсто и за прв пат надмина 100.000 продадени возила. Импресивни, рекордни пазарни удели беа забележани и во Полска (8%) и Шпанија (7,8%), додека Kia стана најпродаваниот автомобилски бренд во Холандија (9,7%). Покрај тоа, Kia сега е меѓу трите најпродавани брендови во Хрватска, Финска, Исланд, Полска, Словачка, Шпанија и Шведска.

Со своите четири варијанти на каросерија, Ceed беше најпродаваниот модел на Kia во Европа (137.347 примероци регистрирани за прв пат). Порасна и продажбата на Sportage (136.293 продадени примероци), додека Niro со 80.461 продадени примероци беше трет најпродаван модел на Kia во 2022 година.

Џејсон Јеонг, претседател на Kia Europe, рече: „2022 беше уште една многу успешна година за Kia. Го постигнавме нашиот најголем удел на пазарот досега и нашата растечка палета на електрифицирани модели освои повеќе награди и признанија. EV6 е веќе на почетокот на година ја освои титулата Европски автомобил на годината, што беше првпат за кој било производител од Јужна Кореја, а оваа година блиску беше Niro, кој беше финалист за 2023 година.“

Покрај наградата Европски автомобил на годината за моделот EV6, Kia минатата година доби и бројни награди:

• (Велика Британија) Kia EV6: „Автомобил на годината“ – What Car?

• (Франција) Kia EV6: „Семеен теренец“ и „Кросовер“ – Trophée de L'Argus

• (Европа) Kia EV6: Red Dot Design „Најдобриот од најдобрите“ во категоријата иновативни производи

• (Германија) Kia Niro EV: „Златен волан“ – Auto Bild

• (Шпанија) Kia Sportage: „Автомобил на годината“ - ABC

• (Грција) Kia Sportage: „Грчки автомобил на годината“ - Институт за автомобил на годината

• (Велика Британија): Kia: „Производител на годината“ - списание Top Gear

Во 2023 година, Kia ќе го забрза спроведувањето на својата стратегија фокусирана на клиентите за да стане водечки снабдувач на решенија за паметна мобилност. Минатата година, корејскиот гигант го подобри своето производство и испораките во Европа со цел да стане уште поотпорен на вознемирувачките светски настани и да може да ги исполни своите еколошки ветувања. Овие промени поддржани со редовни испораки на критичните компоненти ќе ѝ овозможат на Kia да исполни дополнително зголемување на побарувачката и да го намали времето на испорака.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Авто новости

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Read more

„Франкенштајн“ на тркала

Read more

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Read more

Ferrari го претстави Roma Spider: Платнен покрив на преклоп и 620 КС

Read more
 

Автомобили

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Читај повеќе
  • play_arrow

„Франкенштајн“ на тркала

Читај повеќе
  • filter

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Читај повеќе

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Читај повеќе
  • filter

Ferrari го претстави Roma Spider: Платнен покрив на преклоп и 620 КС

Читај повеќе
  • filter

Aston Martin DB6 сега вози „на струја“

Читај повеќе
  • filter

Дигиталното Porsche Nebula 928 стана реалност

Читај повеќе

Како телото ви кажува дека сте премногу уморни за да возите?

Читај повеќе

На повидок „граѓанска војна“ во Европа поради забраната за возила на дизел и бензин

Читај повеќе