Кичевец доби кривична - зел кредит со злоупотреба на лични податоци

Кичево, 8 април 2021 (МИА) – Кичевец злоупоребил лични податоци на лице со здравствени проблеми и подигнал кредит од правен субјект без негова согласност. Полицијата за сучајот поднесе кривична пријава.

ОВР-Кичево поднесе кривична пријава против А.К.(48) од Кичево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“.

-Пријавениот ја искористил електронската пошта сопственост на лице со здравтсвени проблеми и без да го запознае и да добие одобрение во негово име склучил договор со правен субјект за подигнување на парични средства во вид на кредит. Откако кредитот бил одобрен, од трансакциската сметка сопственост на оштетеното лице, тој ги подигнал паричните средства и ги употребил за сопствени потреби, информира Стефан Димоски од СВР Охрид.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Хроника

Во тек истрага за софтверот за контрола во сообраќајот, сомнение за причинета штета на Буџетот од 180 илјади евра

Read more

Почината жена пронајдена во куќа во Охрид

Read more

Уапсен агентот за недвижности кој при продажба на станови оштети повеќе граѓани

Read more

Уапсен кичевчанец со 44 пакувања хероин

Read more
 

Вести

Дневен ковид-биланс: 824 новозаразени од 3.988 тестирања, 31 починат

Читај повеќе

За прв пат направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Читај повеќе

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

Читај повеќе

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Читај повеќе

Жителите на Ново Маало собираат потписи за петиција ќе ја достават до надлежните институции

Читај повеќе

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба од нив

Читај повеќе

„Илинден“ - Тирана со целосна поддршка за Васил Стерјовски за пратеник

Читај повеќе

Злосторството во Индијанаполис го извршил поранешен работник на FedEx

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување за вакцинација за новинари и медиумски работници

Читај повеќе