Кифлички со мармалад од 3 состојки

Готови за помалку од половина час.

Состојки:

1 пакување лиснато тесто

Мармалад

Шеќер во прав

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 220 степени. Расукајте го лиснатото тестото, па со остар нож исечете го на квадрати со големина од 10х10 сантиметри.

Обликувајте го тестото по желба – може да направите триаголници или да ги направите облик како на фотографијата. На средина од секоја кифличка ставете мармалад.

Наредете ги на хартија за печење, ставете ги во рерна. Намалете ја температурата на 200 и печете 15-20 минути додека да добијат златеста боја.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Read more

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Read more

Магазин

  • filter

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Читај повеќе

Џ.К. Роулинг најави нова книга за деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Читај повеќе

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Читај повеќе

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Читај повеќе

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе
  • play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Читај повеќе

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Читај повеќе