Кикс на Реал против Лас Палмас

Реал не успеа да слави кај Лас Палмас во шестото коло во Примера, иако против домаќинот два пати имаше предност. Новиот кикс на Реал го искористи Барселона и со убедливиот триумф во Хихон на лидерот му се доближи на еден бод.

Реал сезоната ја започна со четири победи, но во последните две кола освои само два бода, откако одигра нерешено против Виљареал и Лас Палмас.

Реал на теренот на противникот, во исклучително возбудлив натпревар, два пати имаше предност, но не успеа да освои три бода.

Головите за Реал ги постигнаа Асенсио во 33-та и Бензема во 67-та минута, додека кај домаќинот погодуваа Тнаусу во 38-та и Аруахо во 85-та минута.

Зинедин Зидан реши да ризикува повлекувајќи го од игра Кристијано Роналдо во 72-та минута од средбата. Кристијано го покажа своето незадоволство поради тоа што е предвремено повлечен од игра.

Резултати:

Еибар-Реал Сосиедад 2:0

Спортинг-Барселона 0:5

Атлетик Билбао-Севилја 3:1

Лас Палмас-Реал 2:2. 

[jw: https://www.youtube.com/watch?v=YlxoAvMM_ys]

 

реклама

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Read more

Фудбал

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Read more

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Read more

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Read more

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет суперѕвезди на кои забрзано им се губи сјајот

Читај повеќе

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Читај повеќе

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе