„Killing in the Name“ на рипит

Рано во средата наутро, некој на радиостаница за поп и рок музика во Ванкувер, Канада, ја пушти песната „Killing in the Name“ од Rage Against the Machine.

Потоа следеше истата песна.

И уште еднаш. И пак. И пак.

До пладне, песната изврти стотици пати на Kiss Radio 104,9 FM, што поттикна шпекулации на интернет дека единствената причина е протест против отпуштањата од матичната компанија Rogers Sports and Media.

Упатените во индустријата, сепак, тврдеа дека тоа е трик за да се сигнализира промена на форматот на станицата во алтернативен рок.

Текстот на песната ја вклучува повторената реплика: „Е*би се, нема да правам како што ќе ми кажеш ти!“ Станицата сепак ја пушти цензурираната радиска верзија.

URL

Повикот до радиостаницата не помогна да се разјасни ситуацијата.

Човекот кој се јави на телефон не објасни зошто ја пуштаат песната на рипит, ниту пак го наведе неговото вистинско име. Наместо тоа, тој побара да биде наведен како Аполо, по ликот во филмовите за Роки.

„Немам дозвола да зборувам за тоа. Јас сум само дечко во кабина кој ги пушта Rage Against одново и одново“, рече Аполо. „Што мислите? Ви се допаѓа?“

URL

Ова се случи еден ден откако ко-водителите на утринската емисија на станицата објавија на Facebook дека ненадејно биле отпуштени.

 „Нашите пет години на KiSS RADiO завршија. KiSS се менува и за жал бевме информирани дека нема да бидеме дел од ова ново поглавје. Иако ова доаѓа со измешани емоции, сакаме да изразиме едно доминантно чувство: благодарност“, напишаа поранешните водители Кевин Лим и Соња Сиду.

Во средата, обидите на слушателите да побараат нешто друго освен „Killing in the Name“ беа одбиени.

Remote video URL
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Музика

Рита Ора се омажи во тајност и го смени презимето

Read more

9 август 1986, последниот концерт во живо на „Квин“ со Фреди Меркјури

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Како ќе прозвучи Џими Хендрикс во изведба на биг бенд оркестарот на ЗЏМ

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Во претстојната епизода конечно ќе се открие како The Simpsons ја предвидуваа иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за третиот дел од полскиот филм полн со секс сцени

Читај повеќе
  • play_arrow

Стивен Сигал, како пион на Путин, снима документарен филм за војната во Украина

Читај повеќе

По медениот месец, Лопез и Афлек направија пауза „за да не се изгуби магијата“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 грешки во Harry Potter филмовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Џејсон Момоа после тренинг се опоравува во замрзнувач полн со мраз

Читај повеќе

Рита Ора се омажи во тајност и го смени презимето

Читај повеќе
  • play_arrow

9 август 1986, последниот концерт во живо на „Квин“ со Фреди Меркјури

Читај повеќе

Џон Малкович ќе гради филмски студија во Скопје во кои ќе се снимаат холивудски филмови

Читај повеќе