Километарски колони во Тексас: Се дели храна на луѓето кои останаа без работа

Б.С.Б.
/ 23.11.2020 / 14:21

Минатиот викенд во Тексас беа поделени повеќе од 270.000 килограми храна, вклучително и 7.280 мисирки за Денот на благодарноста. Граѓаните со автомобили пристигаа за да добијат бесплатни пакети храна бидејќи останаа без работа и без примања поради пандемијата.

Се претпоставува дека околу 5.800 семејства синоќа примија помош во вид на месо, зеленчук, овошје и други намирници, доволно за 20 оброци.

Ана Куријан од хуманитарната организација Банка за храна во Тексас изјави дека се зголемени барањата за помош поради пандемијата, а со оваа акција започнаа уште во март. Таа вели дека особено им е тешко на семејствата со деца.

Многу жители на Тексас останаа без работа, а повеќето од нив не можат да ги платат сметките за лекување бидејќи немаат здравствено осигурување.

реклама

Свет

ЕУ: Ќе ги принудиме фармацевтските компании да го почитуваат договорот за испорака

Read more

Германија купува нов препарат со антитела за лекување од COVID-19

Read more

Спасени 7 од 22 кинески рудари кои се затрупани две недели

Read more

Сопругата на Навални уапсена за време на протест во Москва

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како изгледа денес пазарот во Вухан од каде почна короната?

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата игра „Resident Evil Village“

Read more
play_arrow

Скијање без граници, фејл компилација

Read more
play_arrow

Топ 10 хорор видеоигри за 2021

Read more
play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Read more
play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Read more
play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more
play_arrow

Прошетка со Елон Маск низ канцелариите на SpaceX     

Read more
play_arrow

Креативни начини како да ја организирате кујната

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Моментот кога Елон Маск си го купил првиот суперспортски автомобил

Read more
play_arrow

Сообраќајно чудо: Супербрз воз кој „лета“ со 620 километри на час

Read more