Најлоша ситуација во историјата

Ким Џонг Ун призна дека Северна Кореја се соочува со историски глад

Б.С.Б.
/ 09.04.2021 / 11:55

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, предупреди дека земјата се соочува со најлошата ситуација во историјата. Тој го предупреди народот да се подготви за тешка криза поради недостиг на храна.

Севернокорејскиот лидер вчера одржа говор на конференцијата на владејачката Работничка партија, предупредувајќи за „многу пречки и тешкотии“ со кои земјата се соочува.

Ситуацијата ја спореди со смртоносниот глад од 90-тите години на минатиот век, којшто следеше како последица поради изгубената поддршка од СССР, природни катастрофи и неуспешна економија. Лидерот вели дека сега земјата се соочува со најлошата ситуација во историјата.

Северна Кореја ги затвори границите поради пандемијата и ја замрзна трговијата со најголемиот економски сојузник, Кина. Исто така, земјата е под санкции поради понатамошното развивање на нуклеарната програма.

Ким ги повика партиските функционери на нов, потежок „исцрпувачки марш“ (познат и како марш на страдањето) со цел да му ги олеснат маките на народот. Исцрпувачки марш е термин, метафора со кој се означуваат маките на земјата за време на големиот глад во 90-тите години, кога починаа 3 милиони Севернокорејци по распадот на Советскиот Сојуз.

„Партијата мора да ја награди лојалноста на народот и да му стане вистински слуга“, истакна Ким.

Remote video URL
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Свет

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Read more

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Read more

Пожар во облакодер во Лондон, го гаснат 100 пожарникари

Read more

САД: Не сме за размена на територии на Западен Балкан

Read more
 

Вести

Бочварски: Семејството на Верица Белчовска ќе добие стан во Струмица

Читај повеќе

Пендаровски: Не заговарам ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување

Читај повеќе

Мицкоски по средбата со Пендаровски: Не барам амнестија, туку правда

Читај повеќе

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Читај повеќе

Две лица пронајдени мртви во семејниот дом во Скопје

Читај повеќе

Нови 234 случаи, 25 починати, најмладиот на 27 години

Читај повеќе

Во близина на мостот „Гемиџии“ во Велес извлечен човечки труп од Вардар

Читај повеќе

Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Читај повеќе

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Читај повеќе