Многу му е жал

Ким се извини за убиството на јужнокорејскиот службеник

Б.С.Б.
/ 25.09.2020 / 10:00

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун се извини поради убиството на јужнокорејскиот службеник, соопштија од претседателската канцеларија на Јужна Кореја.

Ким наводно на својот колега Мун Џе-Ин од Јужна Кореја му рекол дека не требало да дојде до инцидентот откако е убиен 47-годишен маж кој наводно се обидел да пребега во Северна Кореја. Тој бил пронајден во севернокорејските води од страна на војската војската и потоа бил убиен, а па запален.

Границата меѓу двете земји е строго чувана, а севернокорејската војска наводно има наредба да пука и убие секого што ќе се обиде да влезе, за да се спречи влегувањето на коронавирусот во земјата, пишува BBC.

Извинувањето е во форма на писмо испратено до Мун,во него Ким вели дека му е многу жал што го разочарал својот колега. Северна Кореја исто така објави и детали за инцидентот меѓу кои е информацијата дека во јужнокорејскиот службеник се испукани десетина куршуми. Наведено е дека неговото тело не било запалено, туку пловечкиот објект на кој тој бил.

реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Read more

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Read more

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Аеродром убедливо води по број на активни случаи во Скопје

Читај повеќе

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Читај повеќе

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 247 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Нови простории за тестирање од COVID-19, најави Караџоски

Читај повеќе

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Читај повеќе

Филипче: Се подготвуваат дополнителни болнички капацитети, сите да се придржуваат до мерките

Читај повеќе

Караџоски: 80% од регистрираните случаи со COVID-19 се асимптоматски

Читај повеќе