Кимел се обиде да се шегува со Малала на Оскарите, нобеловката го спушти на земја

Добитничката на Нобеловата награда за мир Малала Јусафзаи ја нарекуваат „херој“ поради начинот на кој одговори на неумесната шега на Џими Кимел на доделувањето на Оскарите.

Најмладата добитничка на Нобеловата награда за мир беше на 95-тото доделување на Оскарите како извршен продуцент за филмот „Странец пред врата“, кој беше номиниран во категоријата за најдобар краток документарен филм.

URL

За време на паузата во шоуто, водителот Џими Кимел се симна пред публиката за да изведе уште еден сет од неговите шеги.

Тој ѝ пријде на Малала, ѝ се заблагодари што дојде и ѝ честиташе на номинацијата.

Меѓутоа, работите станаа чудни кога Кимел се преправаше дека поставува прашање од измислена гледачка а по име „Џоан“.

„Вашата работа за човековите права и образованието за жените и децата е инспирација“, започна Кимел.

„Како најмлада нобеловка во историјата, се прашувам, дали мислите дека Хари Стајлс го плукна Крис Пајн?“

Настана тишина, проследена со неколку посмевања, а на Малала ѝ беше видно непријатно.

„Зборувам само за мир“, му рече таа откако си дојде на себе.

Кимел додаде: „Знаеш што, затоа ти си Малала, а никој друг не е. Тоа е одличен одговор Малала. Победникот е Малала-ленд", ја заврши својата поента водителот, а публиката го награди со аплауз.

„Шегата“ на Кимел беше за пејачот и актерот Хари Стајлс и виралното видео во кое тој наводно плука по актерот Крис Пајн на премиерата на „Не грижи се, мила“.

Малала на својот Twitter профил го објави и видеото од Оскарите.

„Бидете љубезни кон луѓето“, напиша таа покрај објавата.

URL

Пакистанската активистка доби илјадници коментари во кои ја нарекуваат „херој“ и „инспирација“ за тоа како се справила со неумесната шега.

„Тотално непочитување и исмејување на неа и нејзината работа“, „Убаво му кажа и убаво изгледаше“, „Тоа беше страшно прашање. Прекрасно се справивте со ситуацијата“, „Гордоста на Пакистан“, „Секогаш достоинствена“, се само неколку од коментарите под објавата, која собра над три милиони прегледи.

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Филм & ТВ

Netlix ја најави втората сезона на реалното шоу Squid Game

Read more

Николас Кејџ се збогува со филмската кариера: Кажав сè што имав да кажам

Read more

Анџелина Џоли повторно ќе биде Maleficent

Read more

Кои се најдобрите филмови и серии за 2023 година според IMDb?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Netlix ја најави втората сезона на реалното шоу Squid Game

Читај повеќе

Раперот Пи Диди е обвинет за групно силување на 17-годишна тинејџерка

Читај повеќе
  • play_arrow

Николас Кејџ се збогува со филмската кариера: Кажав сè што имав да кажам

Читај повеќе

Анџелина Џоли повторно ќе биде Maleficent

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најдобрите филмови и серии за 2023 година според IMDb?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Fast X

Читај повеќе

Избрани најдобрите серии на Netflix во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Меколи Калкин на 43 години?

Читај повеќе