Кин во Јуве заработува 3 милиони евра годишно, а татко му е бездомник

Во Италија одекна веста дека таткото на напаѓачот и голема ѕвезда на Јувентус, Мојс Кин, е бездомник.

Кин (23) заработува 3 милиони евра годишно, а оваа сезона за Јувентус постигна 7 гола на 34 натпревари.

Меѓутоа, во центарот на вниманието во Италија деновиве се најде неговиот татко Биору Жан Кин (62), кој јавно призна дека е бездомник.

„Сопственикот на станот ме избрка поради долг од 13.000 евра. Тој не верува дека немам пари затоа што син ми е познат фудбалер. Мојс е мој син, но не знам ништо за него. Се обидов да контактирам со него, отидов да разговарам со поранешниот потпретседател на Јувентус, Павел Недвед, но на крајот ништо не се случи. Бездомник сум повеќе од еден месец и морам да размислувам за себе и како ќе си обезбедам покрив над главата. Апсурдно е што Мојс не сака да ми дава ни 10.000 евра годишно за да си ја платам киријата“, изјави Жан во интервју за Corriere della Sera.

Мојс не го крие фактот дека го избришал татка си од својот живот, а често повторува дека за него тој не постои бидејќи ги оставил мајка му Изабел, неговиот постар брат Џовани и него кога Мојс имал 4 години.

Жан откако го напуштил семејството се вратил во Африка откако сопругата и мајка на Кин сакале да се преселат во Англија. Потоа повторно се преселил во Италија и има друга жена со која има други три деца.

И покрај ова, корисниците на Twitter сочувствуваат со Жан и го повикале Мојс да се погрижи за својот татко.

„Грешев, во животот направив многу грешки. Се извинив и само сакам моите деца да ми простат. Децата се познаваат, но се се дружат. Стареам и многу би сакал да го видам моето семејство заедно. Секој ден се молам тоа да се случи“, вели Жан.

„Ми делува апсурдно што синот не му помага финансиски. Доволни се 10 илјади евра годишно за да се покрие киријата“, вели Дарио Талоне, градскиот татко на Фосано, гратчето каде живеат Жан и полубраќата на Кин. Тој вели дека се обидува да им помогне на секој можен начин и дека не сфаќа како Мојс на таа пара не сака да одвои нешто што за него е капка.

Кин е Котиворијанец, но е роден во Италија и се одлучи да настапува за оваа држава. Неговите родители имигрирале во Италија од Брегот на Слоновата Коска.

Тагови
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Фудбал

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Read more

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе