Кина донесе на Земјата примероци од „темната“ страна на Месечината

Кинескиот лунарен модул Chang'e-6 денеска се врати на Земјата, завршувајќи ја својата историска мисија да ги собере првите примероци од „темната страна“, односно далечната страна на Месечината.

Државната телевизија CCTV соопшти дека модулот успешно слетал во северниот дел на кинеската област Внатрешна Монголија веднаш по 14 часот по локално време.

На снимката се гледа како модулот слетува на земја со помош на падобран. Така, Кина стана првата земја што собира примероци од страната на Месечината која е постојано свртена од Земјата. Претходната кинеска мисија Chang'e собра примероци од блиската страна на Месечината во декември 2020 година, повторно започнувајќи со глобалните напори за собирање примероци од Месечината по 44-годишна пауза.

Мисијата Luna 24 без екипаж, лансирана од поранешниот Советски Сојуз во 1976 година, собра 170 грама карпи од Mare Crisium на блиската страна на Месечината. Помеѓу 1969 и 1972 година, шест мисии Apollo, сите со екипаж, собраа 2.200 примероци со вкупна тежина од 382 килограми, исто така од блиската страна на Месечината.

По слетувањето на Месечината, Chang'e-6 поминал 14 часа дупчење, ископување и пакување 2 килограми материјал. Во 2020 година, сондата Chang'e-5 имаше 21 час на располагање за оваа постапка, на крајот се врати со 1,73 кг лунарни примероци, наместо планираните 2 кг, бидејќи вежбата успеа да направи дупка длабока само 1 метар наместо 2 метри. по достигнување на непробојни слоеви под површината.

Remote video URL
Зошто е важно да се собираат примероци од далечната страна на Месечината?

Џејмс Карпентер, шеф на Канцеларијата за наука за Месечината на Европската вселенска агенција, рече дека примероците собрани од мисиите Apollo од блиската страна на Месечината покажуваат дека басенот Јужен Пол-Ајткен на далечната страна настанал за време на ерата на екстремно тешко бомбардирање на Сончевиот Систем, Земјата и Месечината.

Remote video URL

„Ова е навистина клучен настан во историјата на целиот Сончев Систем, но има одредена контроверзност околу тоа дали се случило или не“, рече тој.

„За да го разбереме ова, треба да ги усогласиме овие настани, а тоа ќе биде направено со помош на примероци од далечната страна на Месечината од басенот Јужен Пол-Ајткен.

„Тоа е рудник на злато. Ковчег со богатство“, рече планетарниот научник Џејмс Хед од Универзитетот Браун, кој заедно со кинеските научници анализираа примероци од мисијата Chang'e-5.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Вести

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Read more

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Read more

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more
 

Гик

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе

Пи можеби изгледа случајно, но е полн со скриени шеми

Читај повеќе

Каква машина ќе ви треба за EA Sports FC 25?

Читај повеќе

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе