Кина ги шпионира Американците како во Студената војна

Веста дека Пентагон следи сомнителен балон, кој Кинезите наводно го користат за шпионирање, отвори голем број прашања, вклучувајќи што точно би можело да прави и зошто кинеските шпиони користат токму балон.

Ова не е првпат кинески балон да биде забележан над САД, но се чини дека овој се однесува поинаку од претходните. Претставник на американската одбрана изјави дека овој се разликува од претходните по тоа што се задржал во воздухот многу подолго од другите.

Со оглед на тоа што веќе се запознаени со оваа појава, сигурни се дека се работи за кинески балон, кој се користи за собирање информации од американско тло. Она што е помалку јасно е зошто кинеските шпиони би сакале да користат балон наместо сателит за собирање информации.

Употребата на балони како шпионска платформа датира од раните денови на Студената војна. Тогаш, САД користеа стотици балони за да ги надгледуваат своите противници. Но, со доаѓањето на модерната сателитска технологија, која овозможи да се соберат податоци со надлетување од вселената, употребата на балони за надзор излезе од мода. Барем така беше досега.

URL

Неодамнешниот напредок во минимизирањето на електрониката значи дека таквите лебдечки разузнавачки платформи можеби се враќаат како модерни шпионски алатки. Товарот на балонот сега може да биде полесен, што го прави лансирањето полесно и поевтино од лансирањето сателити, кои шпионите ги користат денес.

Блејк Херцингер, експерт за индо-пацифичка одбранбена политика при American Enterprise Institute, рече дека балоните не се секогаш лесно да се забележат и покрај нивната мала брзина.

„Тие се со многу низок сигнал и ниски до нула емисии, така што е тешко да се регистрираат со традиционалната технологија за свесност за ситуацијата или надзор“, рече Херцингер.

Балоните исто така можат да прават некои работи што сателитите не можат.

„Системите базирани на вселената се исто толку добри, но тие се попредвидливи во нивната орбитална динамика“, рече Лејтон.

„Предноста на балоните е тоа што тие можат да бидат контролирани од вграден компјутер за да ги искористат предностите на ветерот и дека можат да се креваат и спуштаат во ограничен степен. Тоа значи дека тие можат да талкаат во ограничена мера. Сателит, на од друга страна, не може да талка и има потреба од повеќе напори за одржување на надзорот“, рече тој.

Remote video URL
Што може да шпионира балонот?

Сомнителниот кинески балон најверојатно собира информации за американските комуникациски системи и радари. Некои од овие системи користат исклучително високи фреквенции кои се со краток опсег. Можно е балонот да е подобра платформа за собирање информации што е технички комплицирано за собирање со помош на сателити, пишува CNN.

Пензионираниот полковник на американските воздухопловни сили Седрик Лејтон, воен аналитичар на CNN, ги повтори тие мисли.

„Тие би можеле да собираат разузнавачки сигнали, со други зборови, да го гледаат сообраќајот на нашите мобилни телефони, нашиот радиосообраќај“, изјави Лејтон за Ерин Барнет од CNN.

Податоците што ги собира балонот може да се пренесат во реално време преку сателитска врска назад до Кина.

Американските власти велат дека презеле мерки за да се осигурат дека балонот не може да собира чувствителни податоци. Решиле да не го соборат поради опасност по животот и имотот од падот.

URL
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Свет

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Read more

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Read more

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Read more

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Read more
 

Вести

Ловци ја бараат Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Читај повеќе

Проекција на документарниот филм The Hip-Brainstorm на Јане Алтипармаков во Струмица

Читај повеќе
  • filter

Клиника Жан Митрев додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новородечињата од Општина Центар

Читај повеќе

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Читај повеќе

Наплатните пунктови на „Водовод“ во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат денес и утре

Читај повеќе

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Читај повеќе

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Читај повеќе

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Читај повеќе

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Читај повеќе