Кина гради нова база на Антарктикот, тврдат Американците

Кина гради база на Антарктикот која може да се користи не само за научни, туку и за воени цели, предупредува група експерти од Центарот за стратешки и меѓународни студии (CSIS) во Вашингтон.

Пекинг се обидува да развие нови бродски рути на Арктикот и да ги прошири истражувањата на Антарктикот, но западните влади се загрижени дека неговото растечко присуство во поларните региони може да ѝ даде на кинеската војска подобри способности за надзор.

Новата станица, на неискажливиот остров во близина на Морето Рос, се очекува да вклучи опсерваторија со сателитска копнена станица, која треба да ѝ помогне на Кина да ја пополни големата празнина во нејзината способност за пристап до континентот, се вели во извештајот на CSIS.

Таа група експерти користеше сателитски снимки направени во јануари за да идентификува нови објекти за поддршка, привремени згради, хелиодром и темели за поголема главна зграда на станицата од 5.000 квадратни метри. Се проценува дека изградбата би можела да биде завршена до 2024 година.

Станицата ќе вклучува пристаниште за чамци

„Иако станицата може да обезбеди следење и комуникации за растечката низа научни сателити во Кина кои ги набљудуваат поларните региони, нејзината опрема може истовремено да се користи за пресретнување на сателитски комуникации од други земји“, рече CSIS.

Станицата е добро позиционирана да собира разузнавачки сигнали над Австралија и Нов Зеланд и телеметриски податоци за ракети лансирани од новиот австралиски вселенски центар Арнем.

Кога ќе биде завршен, се очекува да вклучи пристаниште за кинескиот мразокршач Xuelong. CSIS изјави за Reuters дека додека САД сè уште одржуваат големо истражувачко присуство на Антарктикот, вклучувајќи го и најголемиот објект во нивната станица Мекмурдо, присуството на Кина во областа рапидно расте. Новата кинеска база ќе биде на 320 километри од станицата Мекмурдо.

Кина вели дека таквите станици нема да се користат за шпионажа

Според Антарктичкиот договор од 1959 година, чиј потписник е Кина, активностите на континентот се ограничени на мирољубиви цели. На воениот персонал им е дозволено да спроведува научни истражувања, но им е забрането да поставува бази, да спроведува маневри или да тестира оружје.

Во извештајот на Пентагон од 2022 година се вели дека новата кинеска инфраструктура на Антарктикот најверојатно е делумно наменета да ги зајакне нејзините идни претензии за природни ресурси и пристап до поморските коридори и да ги подобри способностите на кинеската војска. Кина ги отфрла тврдењата дека таквите станици ќе се користат за шпионажа.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Свет

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Read more

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Read more

Нетанјаху тврди дека Хамас уништил поголем план на Иран: Едноставно пукаа пред време

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more
 

Вести

Сончево и многу топло време, температури до 42°C

Читај повеќе

Голем дел од Скопје без струја

Читај повеќе

Пилот од Битола се врати од пензија за да гасне пожари

Читај повеќе

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Читај повеќе

Тепачка пред кафеана во скопски Карпош

Читај повеќе
  • play_arrow

Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Читај повеќе

30-дневен притвор за осомничениот за убиството на војникот во Македонски Брод

Читај повеќе

Повторно отворен граничниот премин „Богородица“

Читај повеќе

Дали Мелони ќе ѝ забие нож во грб на Урсула фон дер Лајен?

Читај повеќе