Кина избршиша 1,4 милиони објави од интернет

МАКФАКС
/ 28.05.2023 / 11:25

Кинескиот регулатор за сајбер-простор објави дека избришал 1,4 милиони објави на социјалните мрежи по двомесечна истрага, меѓу другото, за ширење дезинформации, незаконска заработка и имитирање на владини функционери.

Кинеската агенција за сајбер простор (CAC) во петокот соопшти дека отстранила 67.000 кориснички профили на социјалните мрежи и избришала стотици илјади објави меѓу 10 март и 22 мај, како дел од пошироката кампања за „корекција“.

Кина прегледува милијарди кориснички профили од 2021 година за да го исчисти сајбер просторот и да им олесни на властите да го контролираат, пишува Reuters.

Во последната кампања, беа прегледани профилите на популарни кинески социјални апликации како што се WeChat, Douyin и Weibo.

Од вкупно 67.000 профили што беа укинати, 8.000 се поради „ширење лажни вести, гласини и штетни информации“, соопшти CAC.

Околу 930.000 други беа казнети поблаго – пример, отстранување на сите следбеници.

Во посебна кампања, CAC неодамна затвори над 100.000 профили за кои се тврди дека имитираат медиуми.

Во петокот агенцијата објави дека отстранила и речиси 13.000 лажни воени наредби со имиња како „Команда на Црвената армија“ или „Кинески контратерористички сили“.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Свет

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Read more

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Read more

Во САД откриени делови од мотори за авиони без сертификат, истрага е спроведена и во Европа

Read more

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Read more
 

Вести

  • filter

Чекална во Центар

Читај повеќе

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Читај повеќе

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Читај повеќе

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Читај повеќе

Сончево време со температура до 35°C

Читај повеќе

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Читај повеќе

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Читај повеќе

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Читај повеќе

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Читај повеќе