Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Вакцината против COVID-19 на Sinopharm, развиена од Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба во Кина кај децата поголеми од 3 години.

Одлуката на кинеските власти за употреба на вакцината кај деца од 3 до 17 години денеска пред новинарите ја соопшти Шао Јиминг, главен експерт во Кинескиот центар за контрола и превенција на болести, пренесе Reuters.

Кина пред шест дена ја одобри вакцината Sinovac за итна употреба кај деца на возраст од 3 до 17 години.

Кина досега искористи вкупно 845.3 милиони вакцини, а вчера се дадени 20.4 милиони дози, наведено е во податоците на Националната комисија за здравство.

Тагови
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Здравје

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Read more

Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Read more

Колку јајца треба да јадете дневно?

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more
 

Магазин

Брзо и вкусно: Тестенини со сланина, босилек и пармезан

Читај повеќе
  • play_arrow

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Читај повеќе

Во која секс поза најмногу уживаат жените од секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Читај повеќе

Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Читај повеќе

Пет знаци дека сте во врска со маж кој се плаши од долга врска и брак

Читај повеќе
  • play_arrow

10 HIIT вежби за топење на масните наслаги на стомакот

Читај повеќе

Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

Читај повеќе

Колку јајца треба да јадете дневно?

Читај повеќе