Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Вакцината против COVID-19 на Sinopharm, развиена од Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба во Кина кај децата поголеми од 3 години.

Одлуката на кинеските власти за употреба на вакцината кај деца од 3 до 17 години денеска пред новинарите ја соопшти Шао Јиминг, главен експерт во Кинескиот центар за контрола и превенција на болести, пренесе Reuters.

Кина пред шест дена ја одобри вакцината Sinovac за итна употреба кај деца на возраст од 3 до 17 години.

Кина досега искористи вкупно 845.3 милиони вакцини, а вчера се дадени 20.4 милиони дози, наведено е во податоците на Националната комисија за здравство.

Тагови
реклама

Мајстор на денот: Погодил 7 пара и фатил 23 денари

Read more

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Read more

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Read more

Здравје

Фински градинки поставија мини шуми во дворовите, имунитетот на децата веднаш подобрен

Read more

Како да се ослободите од главоболката на природен начин?

Read more

Против досадното 'рчење: Растение идеално за во спалната

Read more

Како да се справите со губење на косата по прележан COVID-19?

Read more
 

Магазин

Фински градинки поставија мини шуми во дворовите, имунитетот на децата веднаш подобрен

Читај повеќе

Предности и маани од гледањето порно филмови за жените и мажите

Читај повеќе

Трите најчести грешки поради кои се расипува зимницата

Читај повеќе
  • play_arrow

Колкави се шансите да преживеете корона ако сте вакцинирани и ако не сте?

Читај повеќе

Како да се ослободите од главоболката на природен начин?

Читај повеќе

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Читај повеќе

Важи за најдобар: Хороскопски знак кој не може да поднесе неправди

Читај повеќе

Против досадното 'рчење: Растение идеално за во спалната

Читај повеќе

Брзо и лесно: Есенска пита од дуњи

Читај повеќе