АФЦ АЗИСКИ КУП 2023

Кина ја откажа организацијата на Азиското фудбалско првенство

Поради состојбата со коронавирусот во земјата, Кина се откажа од организација на Азиското фудбалско првенство, потврди денеска официјално Азиската фудбалска конфедерација (АФЦ).

Азиското фудбалско првенство, официјално Азиски куп, што се одржува на секои четири години, требаше да се игра во десет кинески градови, од 16 јуни до 16 јули идната година.

– По опсежни разговори со Кинеската фудбалска федерација (ЦФА), Азиската фудбалска конфедерација официјално е известена од кинеската страна дека нема да може да го нагости Азискиот куп 2023. Свесни сме за вонредните околности предизвикани од пандемијата на COVID-19 кои доведоа до тоа Кина да се откаже од правото на организација, соопшти АФЦ.

Кина продолжува да спроведува политиката на нулта толеранција кон заразата со COVID-19, а градовите ширум земјата се соочени со строги ограничувања како резултат на неодамнешното ширење на новиот сој омикрон.

И покрај откажувањето на организацијата, Кина ќе игра на завршницата наредната година бидејќу уествуваше во квалификациите и заврши на место кое води на овој континентален собир. Покрај Кина досега пласирани се и Јапонија, Сирија, Катар, Јужна Кореја, Австралија, Иран, ОАЕ, Саудиска Арабија, Ирак, Оман, Виетнам и Либан. Бранител на пехарот е Катар. Останатите 11 учесници ќе бидат познат во јуни кога ќе се одржи последниот трет дел од квалификациите.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Фудбал

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Read more

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Read more

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Read more

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе