Кина: Младите го решија проблемот со зависност од гејминг

Во извештај на Кинескиот комитет за индустрија на игри се наведува дека младите ја победија зависноста од видеоигри.

Овој извештај би можел да влијае на властите, кои претходно ги прогласија видеоигрите за „духовен опиум“, да ги ублажат моменталните строги рестрикции кои се однесуваат на гејмингот.

Од август, 2021 година на децата им е забрането да играат видеоигри подолго од 3 часа неделно.

Гејминг секторот е погоден од „замрзнувањата“ на официјални одобренија за издавање нови игри, со цел регулирање на огромниот кинески технолошки сектор. Во изработка на извештајот учествувала и истражувачката агенција CNG која ги отстапи  резултатите кои говорат дека 75 проценти од младите гејмери играат видеоигри најмалку три часа неделно.

Кинеската влада тврди дека зависноста резултирала со лоша концентрација, проблеми со менталното здравје и нарушување на сонот. Загриженоста за времето минато пред екран е поради локдаунот воведен со пандемијата, поради што и фокусот беше поставен на онлајн наставата.

По гејминг рестрикциите, кинеската верзија на TikTok наречена Douyin им забрани на децата помлади од 14 години да ја користат платформата подолго од 40 минути дневно. Но, со доаѓањето на зимата и зголемениот број заразени со коронавирусот, некои родители им дозволуваат пристап до нивните профили за малку да се забавуваат децата.

Гејмингот стана многу популарен и меѓу возрасните. Според весникот China Daily, луѓето кои живеат во дом за старци почнале да играат онлајн игри за да бидат „поврзани“ со внуците.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Гејминг

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Read more

Се збогатија играјќи игрици - колку заработуваат најуспешните еспортисти?

Read more

Nintendo објави војна на пиратеријата, тужи две компании одеднаш

Read more

Ubisoft потврди дека работи на римејк на старите игрици Assassin's Creed

Read more
 

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе