Кина: Откриен нов вид летачки диносауруси

Кинески научници открија нов вид летачки диносауруси кои по својот изглед наликуваат на лилјаци, пренесува CNN. Ова откритие дава нов поглед на процесот како диносаурусите се развиле во птици.

Во Лиаонинг, на североистокот на Кина 2017 година се пронајдени фосилни остатоци од овој необичен вид птици. Пронајдокот отпрвин ги збуни кинеските научници. Кинескиот палеонтолог Мин Ванг објави студија за фосилните остатоци, опишувајќи го новиот вид, кој го нарече Ambopteryx longibrachium.

Но, понатамошните истражувања покажале дека тоа е всушност ситен диносаурус терапос со уникатни предни нозе и мембрански крила. Фосилот е стар 163 милиони години и е втор во историјата кој прикажува диносаурус со крилја налик на лилјак, иако таа особина е видлива во праисториските летачки верверици, лилјаци и летачки влекачи. Единствен диносаурус со слични особини е Yiqi, опишан во 2015 година.

Yiqi и Ambopteryx припаѓаат на мало семејство диносауруси наречени scansoriopterygids. Кина е на чело на многу откритија на нови видови, особено низ фосилите со пердуви се покажа директната врска меѓу диносаурусите и птиците.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Наука

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Read more

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Read more

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Гик

  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Читај повеќе

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Читај повеќе

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Читај повеќе