Кина поставува светски рекорд - 6G далеку побрза од 5G

Кина го реализираше најбрзиот пренос на светот во реално време за терахерц безжична комуникација (THz), која е 10 до 20 пати поголема од 5G мрежите, објави Purple Mountain Laboratory.

Со домашно развиениот систем за безжична комуникација од 360-430 GHz, високотехнолошката лабораторија во Нанџинг, главниот град на источната кинеска провинција Џиангсу, постигна 6G-ориентирани 100-200 Gbps (гигабити во секунда) THz во реално време, известува CRI online.

Џоу Сјао, главен истражувач на лабораторијата, истакна дека технологиите за пренос на терахерци се основни за 6G мрежите и ќе бидат широко користени за да се реализира побрз пренос во нови типови на апликации како што се AR, VR и метаверзум.

„Покрај тоа, терахерц-технологиите, исто така, може да се користат интензивно во комуникациите во вселената и меѓу сателитите и на крајот да се реализираат интегрирани комуникации простор-земја-море“, додаде тој.

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Read more

Интернет

Twitter казнет со 150 милиони долари

Read more

Дали телефоните нè прислушуваат: Како знаат за што зборуваме и зошто добиваме реклами за тоа?

Read more

Канада го забрани достапот на Huawei до 5G мрежите

Read more

Колку пати дневно вашите податоци се споделуваат додека сте онлајн?

Read more
 

Гик

Twitter казнет со 150 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

InSight Mars го испрати последното селфи од Црвената планета

Читај повеќе

Дали телефоните нè прислушуваат: Како знаат за што зборуваме и зошто добиваме реклами за тоа?

Читај повеќе

Универзумот се шири многу побрзо отколку што мислевме

Читај повеќе

Xiaomi претстави три модели на мобилни од серијата Redmi Note 11

Читај повеќе

Nothing наскоро го пушта својот прв телефон - и тоа проѕирен

Читај повеќе

Револуционерна терапија: Со вирус во борба против клетките на ракот

Читај повеќе

Moderna веќе тестира вакцини против мајмунски сипаници

Читај повеќе

Постигнувањето вештачка општа интелигенција е „завршена работа“

Читај повеќе