Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Кина ќе го испрати својот прв цивилен астронаут во вселената во вторник како дел од мисијата со екипаж до вселенската станица Tiangong.

Гуи Хаичао ќе тргне со остатокот од екипажот од Центарот за лансирање на сателити Jiuquan во северозападна Кина во 9:31 часот по локално време во вторник, соопшти Кинеската вселенска агенција.

Досега сите кинески астронаути испратени во вселената беа членови на Народноослободителната армија.

Портпаролот на вселенската агенција им изјави на новинарите дека Гуи, кој е професор на Универзитетот за аеронаутика и астронаутика во Пекинг, „главно ќе биде одговорен за работата на експерименталните носивост на вселенската наука во орбитата“.

Командант на мисијата во вторник е Џинг Хаипенг, на неговото четврто патување во вселената, според државните медиуми, додека третиот член на екипажот е инженерот Жу Јангжу.

Кина, која планира да слета астронаут на Месечината до 2030 година, вложи милијарди долари во својата воена вселенска програма, обидувајќи се да ги достигне САД и Русија по долгогодишно одложување во усогласувањето на нивните пресвртници.

Станицата носи низа најсовремена научна опрема, објави државната новинска агенција Xinhua, вклучувајќи го и „првиот вселенски систем за ладен атомски часовник“.

Се очекува Tiangong да остане во ниската орбита на Земјата помеѓу 400 и 450 километри над планетата најмалку 10 години, исполнувајќи ја својата амбиција да одржи долгорочно човечко присуство во вселената.

Ќе биде постојано управуван од ротирачки тимови од тројца астронаути, кои ќе спроведуваат научни експерименти и ќе помагаат во тестирањето на новите технологии.

Иако Кина не планира да ја користи Tiangong за глобална соработка на ниво на Меѓународната вселенска станица, Пекинг соопшти дека е отворен за надворешна соработка.

Кина е практично исклучена од Меѓународната вселенска станица од 2011 година, кога Соединетите Американски Држави ѝ забранија на НАСА да соработува со земјата.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Вести

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Read more

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Read more

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Read more

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Читај повеќе

Пробиени 10 милијарди лозинки: Дали вашата е меѓу нив?

Читај повеќе