Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Кина воведува мерки насочени кон намалување на бројот на абортуси од „немедицински причини“, објавија властите денеска.

Државниот совет, исто така, соопшти дека ќе преземе мерки за да спречи несакана бременост и ќе ги поттикне мажите да ја „поделат одговорноста“ за нивна превенција.

Властите сакаат да го подобрат сексуалното образование и да го зајакнат планирањето на семејството.

Хуанг Сјаовеј, заменик -директор на Државниот национален работен комитет за жени и деца, посочува дека властите се стремат кон „темелна имплементација на родовата еднаквост“ и ги ставаат децата на прво место.

Кина веќе почна да применува строги мерки за спречување на абортуси насочени кон избор на полот на детето во Кина, каде традиционално се претпочитаат момчињата, и што доведе до полова нерамнотежа.

Следејќи ја политиката за едно дете со години за да го ограничи растот на целата популација, Кина сега се обидува да ги охрабри семејствата да имаат три, а не само две деца.

Во овој поглед, кинеските власти воведуваат мерки за финансиско олеснување на семејствата со деца.

Не беше објаснето дали новите мерки се дизајнирани да го поправат падот на наталитетот, и овој тренд е, според аналитичарите и научниците, еден од главните предизвици за социјална политика со кој Кина ќе се соочи во наредните децении.

Иако Кина останува најнаселена земја, најновиот попис покажа дека растот на населението помеѓу 2011 и 2020 година бил најбавниот од 50-тите наваму.

Се очекува бројот на населението да почне да опаѓа во период од неколку години.

Податоците од Националната здравствена комисија покажаа дека од 2014 до 2018 година, просечно се правеле 9,7 милиони абортуси годишно.

Бројот на абортуси бил 51 отсто поголем отколку во периодот од 2009 до 2013 година.

Од 2015 година, властите почнаа да ја релаксираат претходната политика за едно дете и да ги охрабрат семејствата да имаат две деца.

Податоците не наведуваат колку абортуси биле извршени од медицински причини.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Свет

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Read more

НАТО ѝ одговори на Русија

Read more

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Read more

Шпанскиот премиер вети дека ќе ја забрани проституцијата

Read more
 

Вести

  • play_arrow

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Читај повеќе

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Читај повеќе

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Читај повеќе

Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Читај повеќе

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

НАТО ѝ одговори на Русија

Читај повеќе

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Читај повеќе

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ победи во Гази Баба и Кисела Вода, втор круг во Чаир

Читај повеќе