Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Кина ги критикуваше САД и предупреди на „акција“ откако американската војска собори наводен кинески шпионски балон во близина на брегот на Јужна Каролина.

„Кина одлучно ќе ги поддржи легитимните права и интереси на релевантната компанија, а во исто време го задржува правото да преземе дополнителни активности како одговор“, се вели во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи.

„Кина јасно побара од САД да ја направат вистинската работа на смирен, професионален и воздржан начин“, додаваат тие, „САД инсистираа на употреба на сила, очигледно реагирајќи претерано“.

Балонот првпат беше забележан во четвртокот од граѓаните додека леташе над Монтана, дом на едно од трите полиња на американски нуклеарни ракетни силоси во воздухопловната база Малмстром.

Во саботата, претседателот Џо Бајден рече дека бил информиран за присуството на балонот еден ден порано, иако тоа не беше откриено во тоа време.

„Во средата, кога бев информиран за балонот, му наредив на Пентагон да го собори, во среда, што е можно поскоро“, рече тој. Одлучено беше да не се урне балонот додека е над копно, поради опасност од паѓање на остатоци што би повредиле луѓе на земјата.

Remote video URL

Официјални лица на Пентагон изјавија дека борбен авион F-22 истрелал проектил кон балонот во саботата, пробивајќи го додека бил во близина на брегот во близина на Миртл Бич во Јужна Каролина. Морнарицата ја презеде потрагата по остатоците.

„Успешно го соборија и сакам да им честитам на нашите пилоти кои го направија тоа“, рече Бајден по симнувањето од Air Force One на пат кон Кемп Дејвид, пренесе Associated Press.

Исто така во саботата, министерот за одбрана Лојд Остин рече дека балонот бил соборен со одобрение на претседателот „без непотребен ризик за животите на Американците“.

Претходно, Кина соопшти дека се работи за балон за истражување на временските услови кој излегол од курсот.

Тие, исто така, ги обвинија американските власти дека го преувеличувале инцидентот откако државниот секретар Ентони Блинкен ненадејно го откажа своето патување во Пекинг, кое беше закажано за оваа недела.

Највисокиот кинески дипломат Ван Ји пред да се собори балонот изјави дека Кина „секогаш строго го следела меѓународното право“.

Тој додаде дека „не прифаќаме никакви неосновани шпекулации и претерувања. Соочени со неочекувани ситуации, двете страни мора да останат смирени, да комуницираат навреме, да избегнуваат погрешни проценки и да ги усогласат разликите“.

Патувањето на Блинкен, кое беше договорено во ноември, се сметаше за клучно за стабилизирање на тензичните односи меѓу САД и Кина. Во саботата, откако Блинкен се повлече од патувањето, Ван тврдеше дека и онака никогаш не било официјално потврдено.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Свет

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Read more

Русите се пофалија дека пресретнале американски бомбардери над Балтичко Море

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе

Вучиќ: Сѐ што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни збор

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите се пофалија дека пресретнале американски бомбардери над Балтичко Море

Читај повеќе

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Читај повеќе