Кина со помош на 3D принтер изгради зграда висока 7,2 метри

Во градот Хејуан, на југот на кинеската провинција Гуангдонг е испринтана една од најголемите деловни згради во светот, во 3D.

Станува збор за зграда висока 7,2 метри која се простира на 230 метри квадратни. На 3D принтерот му биле потребни само 60 часа да го заврши овој комплексен проект.

Со помош на овие принтери времето за изградба во просек е намалено од два месеци на околу 5 дена, а трошоците се намалени за околу 40 проценти. Проценетиот век на траење на овие згради е до 5 децении.

реклама

Архитектура

Еко-концепт: Облакодер дизајниран да го впива загадувањето од воздухот

Read more

Како да ја употребите бојата на сезоната во вашето есенско реновирање?

Read more

Направете сами: Креативни украси за бања

Read more

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Read more

Нови видеа

play_arrow

10 работи кои би сакале да ги видиме во 2. сезона од „The Mandalorian“

Read more
play_arrow

Ова се најдобрите крими филмови на сите времиња

Read more
play_arrow

Видеоиграта „Football Manager“ пристигнува во ноември: На кои конзоли ќе биде достапна?

Read more
play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Read more
play_arrow

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more
play_arrow

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Anabelle Comes Home“

Read more
play_arrow

5 чекори за здрав живот на доктор Ентони Балдузи

Read more
play_arrow

Успешно деби на роботот-чистач во Лондон

Read more
play_arrow

Масти за слабеење? Ова се најдобрите извори

Read more
play_arrow

10 видеоигри кои го извлекуваат најлошото од нас

Read more
play_arrow

Зошто не можеме да се ослободиме од наслагите од долниот дел на стомакот?

Read more