Кинеска инвазија: Со електричен SUV возеа 15.000 километри до саемот во Франкфурт

Кинеската автомобилска индустрија постигна уште еден значаен успех.

Ова е можеби најдобриот пример за технолошки развој, но уште повеќе е пример за кинеската упорност. Кинезите тргнаа на пат кон Саемот на автомобили во Франкфурт со два електрични SUV модели Aiways U5 што се во фаза на прототип.

Беа на пат цели 53 дена и во тоа време поминаа 12 земји по рутата позната како „Патот на свилата“. Вкупно поминаа 15.022 километри, а наводно не носеле голема сервисна поддршка, ниту агрегат.

Сѐ на сѐ, заслужија да влезат во Гинисовата книга на рекорди.

Патувањето послужи како конечен тест за стабилноста и безбедноста на возилото, како и за сигурноста на погонот. Возејќи низ сурови предели од Кина до Германија, тимот го следеше целокупното однесување на електромоторот на Aiways U5.

Возилото има електромотор од 190 коњски сили и максимален вртежен момент од 315 Nm, а автономијата изнасува 503 километри (според NEDC стандарди).

Првите примероци од овој модел се очекува да стигнат на европските патишта во април следната година, па ако цената биде добро прилагодена, може да се очекува солидна кинеска инвазија на Стариот континент.

реклама

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Read more

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Read more

Авто новости

Kia го освежи моделот Picanto

Read more

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Read more

BMW ја претстави новата Серија 4

Read more

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Read more

Автомобили

  • filter

Kia го освежи моделот Picanto

Читај повеќе
  • play_arrow

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 4

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот BMW M760Li xDrive

Читај повеќе
  • play_arrow

Corvette C8 против Corvette C7

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Читај повеќе

BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави новиот спортски автомобил

Читај повеќе