Кинеска инвазија: Со електричен SUV возеа 15.000 километри до саемот во Франкфурт

Кинеската автомобилска индустрија постигна уште еден значаен успех.

Ова е можеби најдобриот пример за технолошки развој, но уште повеќе е пример за кинеската упорност. Кинезите тргнаа на пат кон Саемот на автомобили во Франкфурт со два електрични SUV модели Aiways U5 што се во фаза на прототип.

Беа на пат цели 53 дена и во тоа време поминаа 12 земји по рутата позната како „Патот на свилата“. Вкупно поминаа 15.022 километри, а наводно не носеле голема сервисна поддршка, ниту агрегат.

Сѐ на сѐ, заслужија да влезат во Гинисовата книга на рекорди.

Патувањето послужи како конечен тест за стабилноста и безбедноста на возилото, како и за сигурноста на погонот. Возејќи низ сурови предели од Кина до Германија, тимот го следеше целокупното однесување на електромоторот на Aiways U5.

Возилото има електромотор од 190 коњски сили и максимален вртежен момент од 315 Nm, а автономијата изнасува 503 километри (според NEDC стандарди).

Првите примероци од овој модел се очекува да стигнат на европските патишта во април следната година, па ако цената биде добро прилагодена, може да се очекува солидна кинеска инвазија на Стариот континент.

реклама

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Read more

Авто новости

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Светска премиера на Opel Mokka-e

Читај повеќе