Кинеска инвазија: Со електричен SUV возеа 15.000 километри до саемот во Франкфурт

Кинеската автомобилска индустрија постигна уште еден значаен успех.

Ова е можеби најдобриот пример за технолошки развој, но уште повеќе е пример за кинеската упорност. Кинезите тргнаа на пат кон Саемот на автомобили во Франкфурт со два електрични SUV модели Aiways U5 што се во фаза на прототип.

Беа на пат цели 53 дена и во тоа време поминаа 12 земји по рутата позната како „Патот на свилата“. Вкупно поминаа 15.022 километри, а наводно не носеле голема сервисна поддршка, ниту агрегат.

Сѐ на сѐ, заслужија да влезат во Гинисовата книга на рекорди.

Патувањето послужи како конечен тест за стабилноста и безбедноста на возилото, како и за сигурноста на погонот. Возејќи низ сурови предели од Кина до Германија, тимот го следеше целокупното однесување на електромоторот на Aiways U5.

Возилото има електромотор од 190 коњски сили и максимален вртежен момент од 315 Nm, а автономијата изнасува 503 километри (според NEDC стандарди).

Првите примероци од овој модел се очекува да стигнат на европските патишта во април следната година, па ако цената биде добро прилагодена, може да се очекува солидна кинеска инвазија на Стариот континент.

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Расте тензијата на Кавказ: Загинати и ранети ерменски и азербејџански војници

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Авто новости

BMW го претстави моделот iX3 – првиот електричен SUV

Read more

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Read more

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Read more

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Read more

Автомобили

 • filter

BMW го претстави моделот iX3 – првиот електричен SUV

Читај повеќе
 • filter

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Читај повеќе
 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе