Кинеска лимузина: Изгледа како Rolls-Royce, а чини третина од автомобилите во класата

Кинескиот Hongqi минатата година го претстави најпрестижниот модел, кој привлекува внимание со својот изглед, луксуз, но и цена.

YouTube каналот Wheelsboy носи детален преглед на кинеската лимузина. Hongqi H9 некои ќе ги асоцира на најпрестижниот BMW, некои ќе ја видат S-Class во изданието Maybach поради нејзината боја и силуета, а некои ќе го поврзат со Rolls-Royce.

И сите би биле во право, и за разлика од некои претходни обиди, не изгледа лошо. На крајот на краиштата, за Hongqi од 2018 година работи Гил Тејлор, поранешен шеф за дизајн во Rolls-Royce.

Друга важна работа е фактот дека додека претходниците имаа проблеми со конструкцијата, овој модел остава впечаток на далеку поквалитетен комплексен автомобил. Во кабината има огромен простор, кај подобро опремените верзии, чист луксуз во форма на масажа на задните седишта, ладилници, дополнителни екрани и сл. Тука сопственикот редовно се вози назад, така што има и прилагодување на задното седиште, и може да се поместат и предните.

И сега најдоброто. Овој автомобил чини околу 45.000 американски долари во Кина, што е околу една третина од цената на луксузните модели по чиј пример е направен. А, во понудата е вклучен 2.0-литарски турбобензинец со над 250 КС во основната верзија во комбинација со 7-степен менувач.

Remote video URL
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Авто новости

Ferrari оваа година ќе претстави три нови модели

Read more

Seat ја претстави освежената Ibiza

Read more

Honda ја објави првата фотографија од новиот Civic Sedan

Read more

Ова се новите Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron

Read more
 

Автомобили

Ferrari оваа година ќе претстави три нови модели

Читај повеќе
  • filter

Seat ја претстави освежената Ibiza

Читај повеќе

Honda ја објави првата фотографија од новиот Civic Sedan

Читај повеќе

Ова се новите Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron

Читај повеќе
  • filter

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Bentley Continental GT Speed Convertible

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за гумите пред да ги смените за претстојната сезона

Читај повеќе

Претставен новиот Škoda Kodiaq: Нов дизајн и нови технологии

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota ќе го претстави новиот електричен SUV во Шангај

Читај повеќе