Кинеска лимузина: Изгледа како Rolls-Royce, а чини третина од автомобилите во класата

Кинескиот Hongqi минатата година го претстави најпрестижниот модел, кој привлекува внимание со својот изглед, луксуз, но и цена.

YouTube каналот Wheelsboy носи детален преглед на кинеската лимузина. Hongqi H9 некои ќе ги асоцира на најпрестижниот BMW, некои ќе ја видат S-Class во изданието Maybach поради нејзината боја и силуета, а некои ќе го поврзат со Rolls-Royce.

И сите би биле во право, и за разлика од некои претходни обиди, не изгледа лошо. На крајот на краиштата, за Hongqi од 2018 година работи Гил Тејлор, поранешен шеф за дизајн во Rolls-Royce.

Друга важна работа е фактот дека додека претходниците имаа проблеми со конструкцијата, овој модел остава впечаток на далеку поквалитетен комплексен автомобил. Во кабината има огромен простор, кај подобро опремените верзии, чист луксуз во форма на масажа на задните седишта, ладилници, дополнителни екрани и сл. Тука сопственикот редовно се вози назад, така што има и прилагодување на задното седиште, и може да се поместат и предните.

И сега најдоброто. Овој автомобил чини околу 45.000 американски долари во Кина, што е околу една третина од цената на луксузните модели по чиј пример е направен. А, во понудата е вклучен 2.0-литарски турбобензинец со над 250 КС во основната верзија во комбинација со 7-степен менувач.

Remote video URL
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Авто новости

Како се снајде Porsche 911 GT3 RS MR на патеката во Нирбургринг?

Read more

Volkswagen го најави освежениот Tiguan Allspace

Read more

Ferrari ги претстави 812 Competizione и Competizione A

Read more

Кој е побрз: Audi S8 или Audi RS6?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Како се снајде Porsche 911 GT3 RS MR на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го најави освежениот Tiguan Allspace

Читај повеќе
  • filter

Ferrari ги претстави 812 Competizione и Competizione A

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Audi S8 или Audi RS6?

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Ова е новата Škoda Fabia

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираното Porsche Panamera

Читај повеќе

Hyundai го најави AX1

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во луксузниот McLaren Elva кој чини 2 милиони долари

Читај повеќе

Што ново подготвуваат од Dacia?

Читај повеќе