Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Пекинг, 24 мај 2020 (МИА) – Влијателниот британски медицински магазин The Lancet оцени дека резултатите од првата фаза од испитувањето на првата кинеска вакцина против COVID-19 врз луѓе, покажуваат дека таа е „безбедна и поттикнува брз одговор на имунолошкиот систем“.

Во текстот се наведува дека вакцината е испробана врз 108 доброволци, кои биле поделени во три групи, од кои секоја примала различни дози.

Како што се истакнува, вакцината се однесува како природна инфекција и одлично го „учи“ имунолошкиот систем како да се бори против коронавирусот.

За 28 дена, од денот кога е примена, вакцината дава видливи сериозни реакции, што значи дека човечкиот организам е толерантен на вакцината, објави The Lancet.

Две недели по инјектирањето на вакцината почнале да се појавуваат антитела против вирусот SARS-CoV-2, кои го достигнале врвот по 28 дена.

Втората фаза од испитувањето на вакцината почнала со учество на 508 доброволци.

Истражувањето го спроведува тим предводен од професорката по биологија на Воената академија за медицински науки, Чен Веи.

Во Кина се одобрени уште две испитувања на вакцини против коронавирусот врз луѓе.

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Здравје

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Read more

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Read more

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Read more

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Read more

Магазин

  • play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Читај повеќе

Истражување: Колку секс е доволно?

Читај повеќе

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Читај повеќе

Секс поза „мачка“ - максимално уживање за двајцата партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Читај повеќе