Кинеската вакцина е ефикасна само 50,4%

Според последните резултати, утврдено е дека вакцината против коронавирус што ја разви кинески Sinovac Biotech е ефикасна само 50,4%.

Ова значи дека вакцината е значително помалку ефикасна од она што претходно беше објавено, а потребни се над 50 проценти за регулаторно одобрување.

Минатата недела, истражувачите од Институтот Бутантан, кои спроведоа испитувања во Бразил, рекоа дека вакцината е ефикасна 78 проценти против „благи до тешки“ случаи на COVID-19. Но, денеска соопштија дека според најновите сознанија, во овој процент не влегуваат податоци од групи на „многу благи инфекции“, кај оние кои ја развиле болеста и примиле вакцина и на кои не им била потребна лекарска помош.

Со вклучувањето на овие податоци, стапката на ефикасност сега е 50,4 проценти, велат истражувачите.

Но, тие нагласуваат дека вакцината е 78 проценти ефикасна во спречување на поблаги случаи на кои им треба третман и 100 проценти ефективни во спречување на умерени до тешки случаи.

Резултатите од испитувањето на кинеската вакцина варираат од земја до земја.

Турските истражувачи минатиот месец соопштија дека вакцината CoronaVac е ефикасна 91,25%, додека Индонезија, која ја започна својата програма за масовно вакцинирање минатата среда, рече дека е ефикасна 65,3 проценти.

Кинеската вакцина е, заедно со онаа на производителот AstraZeneca, е втора што бразилскиот регулатор моментално ја разгледува за одобрување, а повеќе земји, вклучувајќи ги Индонезија, Турција и Сингапур, веќе ја нарачаа оваа вакцина, според BBC.

реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Вести

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Read more

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Read more

Кинеската вакцина е ефикасна само 50,4%

Read more

Sony го претстави дронот Airpeak во акција

Read more
 

Гик

  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Читај повеќе