Кинеската вакцина Sinopharm ефикасна во 72,51 отсто од случаите со COVID-19

Одделот на Sinopharm во Институтот за биолошки производи во Вухан денеска ја информира јавноста дека нејзината вакцина против COVID-19 според првичните анализи, во третата фаза од клиничките испитувања се покажала ефикасна во 72,51 проценти од случаите со коронавирус.

Британските медиуми јавуваат дека оваа кинеска компанија веќе ја доставила официјалната апликација до националната администрација за медицински помагала за одобрување за јавна употреба на нејзината вакцина, се наведува во соопштението на Sinopharm објавено на нејзината веб-страница.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Вести

За физички неактивните, веројатноста да починат од COVID-19 е поголема

Read more

Русија најави повлекување од Меѓународната вселенска станица, гради нова

Read more

НАСА денеска ќе го тестира Ingenuity на Марс

Read more

SpaceX ќе гради ново летало за Месечината

Read more
 

Гик

За физички неактивните, веројатноста да починат од COVID-19 е поголема

Читај повеќе

Како ќе изгледа новиот Samsung Galaxy A22?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го продолжите векот на батеријата на вашиот iPhone?

Читај повеќе

Русија најави повлекување од Меѓународната вселенска станица, гради нова

Читај повеќе

Научниците открија нова причина зошто постојано сме гладни

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА денеска ќе го тестира Ingenuity на Марс

Читај повеќе

SpaceX ќе гради ново летало за Месечината

Читај повеќе

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Читај повеќе