Кинески експерт: Коронавирусот поинаку се однесува кај новите случаи на заразени

Новиот коронавирус SARS-CoV-2 се однесува различно кај пациентите во североисточна Кина кои неодамна се заразиле во споредба со претходните случаи, што укажува дека се менува како што се шири, изјави кинескиот експерт Киу Хаибо.

Кина, која генерално ја стави епидемијата со COVID-19 под контрола во своите граници, во изминативе неколку недели откри нови кластери во провинциите Ѓилин и Хеилонгѓијанг во североисточните делови на земјата, што предизвика загриженост за ран втор бран на заразата.

Хаибо, експерт од Националната комисија за здравје, вели дека периодот на инкубација кај пациентите на североисток е многу подолг отколку кај заразените во Вухан, каде вирусот се појави кон крајот на минатата година.

„Тоа создава проблеми бидејќи луѓето немаат никакви симптоми. Можат да се сретнуваат со нивните семејства незнаејќи дека го носат вирусот, по што доаѓа до формирање на кластери“, истакнува експертот.

Според него, пациентите од кластерите во североисточна Кина исто така го носат вирусот многу подолго во споредба со раните случаи во Вухан и им треба повеќе време да оздрават.

Хаибо нагласува дека пациентите на североисток ретко имаат покачена температура и кај нив е позабележително оштетувањето на белите дробови, а не на другите органи.

Тој смета дека вирусот во кластерите во североисточна Кина најверојатно дошол од странство, поради што се разликува од другите случаи.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Здравје

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Read more

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе