Кинески научници создадоа нов смртоносен вирус

Кинески научници создадоа смртоносен вирус користејќи гликопротеин пронајден во еболата.

Новиот вирус што го создале уништил група хрчаци.

Истражувачите од Медицинскиот универзитет во Хебеј спроведоа студија на хрчаци, кои по добивањето на заразната болест и протеинот ебола што предизвикува ширење на вирусот, откриле дека развиле тешки системски заболувања слични на оние кои се забележани кај заболените од ебола, пишува Mirror.

Во студијата за хрчаците објавена во Science Direct, откриен е особено непријатен симптом, кој се манифестира во форма на красти на површината на очното јаболко кои влијаат на нивниот вид.

Светската здравствена организација наведува дека еболата е ретка, но исклучително тешка болест која често е фатална кај луѓето. Се јавува кога вирусот влегува во телото преку исеченици на кожата или со допирање на очите, устата или носот.

Симптомите на ебола вклучуваат треска, умор и главоболка.

Истражувачите рекоа дека целта е да се репродуцираат симптомите на ебола во лабораторија за подобро да се разбере состојбата и да се спречи нејзиното ширење.

реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

Наука

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Read more

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Read more

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Read more

Кинески научници создадоа нов смртоносен вирус

Read more
 

Гик

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе