Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Кина наскоро ќе даде значителен придонес во потрагата на вонземски живот, со помош на радиотелескопот FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope), кој официјално започна со работа во јануари годинава, но со новата надградба ќе функционира од септември.

Телескопот има пречник од 500 метри, а неговите нови задачи, освен истражување, ќе бидат да помогне во пронаоѓањето на „интересни сигнали“. Научниците велат дека телескопот има дополнителни можности кои ќе помогнат во потрага по НЛО.

Кина потроши повеќе од 185 милиони долари за овој проект. Како дополнување на можноста за потрага по вонземски живот, FAST ќе им помогне на научниците да ја изучуваат формацијата и еволуцијата на галаксиите, темната материја и слично.

FAST е околу 2.5 пати посензитивен од ваквите слични уреди.

Remote video URL
реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Вести

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Read more

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Read more

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Read more

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Read more

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе