Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Кинеската компанија BAIC го претстави новиот член на својата богата понуда на теренци, а тоа е моделот BJ60.

Станува збор за модел кој претставува „сомнителна“ мешавина од дизајнот на моделот на Jeep и Land Cruiser на Toyota, а кој има хибриден погон.

BJ60 е долг 5.020 mm, широк 1.925 mm и висок 1.955 mm, додека меѓуоскиното растојание му е 2.820 mm. Тоа значи дека е малку подолг од Land Cruiser Series 300, но моделот на Toyota сепак го надминува по должината на меѓуоскиното растојание.

BJ60 е поголем од моделот BJ80 на BAIC, но помал од моделот BJ90 кој се базира на претходната генерација GLS на Mercedes.

Јасно е дека BJ60 е комбинација на елементи од неколку брендови. Осветлената решетка со LED дневни светла потсетува на Jeep, додека калниците и линиите на прозорците се инспирирани од Land Cruiser. Задните светла потсетуваат на оние на Ford Explorer.

Примерокот на прес-материјалот е лакиран во светлосина боја во комбинација со мат сребрени детали на праговите, носачите на покривот и рамките на прозорците, а има и комплет двобојни бандажи од 20 инчи.

Во внатрешноста има три реда седишта обложени со перфорирана бела кожа, а пред возачот е дигитален кластер. Централната конзола има 12-инчен самостоен екран за инфозабавниот систем, додека совозачката страна има пикселизирана графика.

На возачите им е достапен head-up дисплеј, а теренецот е опремен и со премиум звучен систем, амбиентално осветлување, седишта со функција за греење и панорамски покрив.

BAIC не откри детали за спецификациите, но беше потврдено дека BJ60 ќе има домет од 1.000 km благодарение на хибридниот погон. Од 0 до 100 km/h забрзува за 6 секунди, а силата на неговиот мотор се пренесува на сите четири тркала. Возачот има на располагање системи фокусирани на off-road, додека теренецот има и диференцијали што се заклучуваат.

Цената сѐ уште не е позната.

Тагови
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Концепти

Концепт кабриолетот Genesis X е магнет за погледи

Read more

Morgan ги претстави освежените модели Plus Four и Plus Six

Read more

Audi го претстави Q8 E-Tron, електричен SUV со 496 КС

Read more

Manhart го претстави тјунираниот BMW M3 Touring со 641 КС

Read more
 

Автомобили

  • filter

Lancia претстави ново лого и футуристички дизајн „за следните 100 години“

Читај повеќе

Што ново ќе возат полицајците во Шпанија?

Читај повеќе

Како да спречите замрзнување на автомобилските стакла?

Читај повеќе
  • play_arrow

Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година

Читај повеќе

Не користи мобилен додека возиш: Секој повик може да почека!

Читај повеќе

Tesla повлекува повеќе од 80.000 возила

Читај повеќе
  • filter

Се продава единственото Ferrari Enzo во фабричка мат црна боја

Читај повеќе

На која осовина да го ставите подобриот пар гуми – напред или назад?

Читај повеќе

Дали би платиле претплата за вашиот Mercedes да забрзува побрзо од „обичните“?

Читај повеќе