Кинескиот Парламент го донесе спорниот закон за национална безбедност на Хонгконг

Кинескиот Парламент денеска го донесе Законот за национална безбедност за Хонгконг, но тој се уште не е објавен во службените гласила, јави кабелска телевизија од Пекинг, пренесена од британските медиуми.

Неидентификуван извор за ТВ станицата кажал дека кинескиот Парламент законот го донел едногласно.

Набргу откако локалните медиуми соопштија дека Пекинг го донел законот со кој ќе се донесат најрадикалните промени во Хонгконг од враќањето во кинеското владеење, активистот Џошуа Вонг изјави дека се повлекува од функцијата шеф на својата демократска група Демосисто.

Вонг изјави дека очекува тој да биде „главна цел“ на Законот за национална безбедност, од кој критичарите стравуваат дека ќе ги урниса слободите во поранешната британска колонија.

Јапонија, исто така, изрази жалење за усвојувањето на законот, истакнувајќи дека тој го поткопува кредибилитетот на формулата за управување „една земја, два система“.

Тајванската Влада денеска ги предупреди своите граѓани за ризикот од посети на Хонгконг. Новиот закон „сериозно ќе влијае врз слободата, демократијата и човековите права во Хонгконг“, се вели во соопштението на тајванскиот владин кабинет. Оттаму се додава дека тие ќе продолжат да им даваат помош на граѓаните на Хонгконг.

САД вчера почнаа со отстранување на посебниот статус на Хонгконг според американскиот закон, запирајќи го извозот на одбранбени средства и ограничувајќи го пристапот до високо технолошки производи.

Лидерката на Хонгконг, Кери Лам, зборувајќи на нејзината редовна прес-конференција, рече дека не е соодветно да се коментира законодавството со оглед дека состанокот во Пекинг сѐ уште трае, но затоа се осврна на потезите на Вашингтон.

– Ниту една форма на санкционирање никогаш нема да нѐ заплаши, рече Лам.

Пекинг вели дека законот, што доаѓа како одговор на минатогодишните чести насилни продемократски протести во Хонгконг, има за цел да се бори против субверзијата, тероризмот, сепаратизмот и договорите со странските сили.

Кинеската агенција Xinhua (新华社) објави некои одредби од законот, вклучително и дека тој ќе го замени постојното законодавство во Хонгконг, додека моќта на толкување му припаѓа на највисокиот  комитет на кинескиот Парламент.

Очекувањата сега се дека Пекинг ќе формира канцеларија за национална безбедност во Хонгконг, што ќе ја „надгледува, води и поддржува“ градската влада. Пекинг, исто така, во одредени случаи ќе може да ја преземе надлежноста.

Тагови
реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Read more

Градоначалникот на Сеул кој се самоуби бил обвинет за сексуална злоупотреба

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Вести

Усвоени здравствените протоколи за работа на плажите и базените

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Читај повеќе

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Читај повеќе

До 15 часот гласале 340 лица со COVID-19 и во самоизолација

Читај повеќе

Двајца мигранти држеле во заложништво други 19 мигранти во Ваксинце

Читај повеќе

Косово воведе задолжителен тест за COVID-19 за граѓаните на Северна Македонија, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе

Чаир со над 300 активни случаи на заразени со коронавирус

Читај повеќе

Нови 88 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе