Кинескиот ровер пронајде траги од вода на Марс

Кинескиот ровер Zhurong пронајде траги од вода на Марс. Станува збор за хидрирани минерали пронајдени во огромен базен на кој се верува дека претходно постоел праисториски океан, пишува CNN.

Овие докази укажуваат на присуство на вода на површината подолго отколку што досега се веруваше. Според анализата на податоци испратени на Земјата, трагите од вода откриени во примероците од минерали се стари 700 милиони години.

Се верува дека Марс бил влажен до пред околу 3 милијарди години, кога завршило второто геолошко доба на планетата. Во сегашниот период нема површински води.

Почвата што содржела минерали, а чиј примерок е земен од роверот, имала тврда кора која можеби се формирала со подигање на подземни води или топење на лед кој испарувал.

Кинескиот ровер ја истражува рамнината Utopia Planitia на која слета во мај, минатата година. Досега има минато околу 2 километри од местото на слетување. Примарната мисија на роверот е да пронајде траги од антички живот, па ги истражува минералите, околината и дистрибуцијата во вода. Роверот продолжува со истражување и испраќање информации до орбитерот Tianwen-1 , кој кружи околу планетата.

Студијата е објавена во списението Science Advances.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Вести

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Read more

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Read more

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Read more

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Read more
 

Гик

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Читај повеќе
  • filter

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Читај повеќе

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Читај повеќе

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Читај повеќе

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Читај повеќе

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Читај повеќе

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Читај повеќе

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Читај повеќе
  • filter

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Читај повеќе