Кинеските астронаути се враќаат на Земјата по три месеци во вселената

Тројца кинески астронаути - Ни Хаишенг, Љу Боминг и Танг Хонгбо започнаа со враќање на Земјата од вселенската станица Tiangong, која е во изградба.

Вселенското летало Shenzhou-12 („Волшебен брод“) со астронаутите се одвои од главниот модул на станицата Tianhe во пресрет на неговото враќање, објавија кинеските државни медиуми.

Државната телевизија CGTN објави за последниот ден пред официјалната мисија за слетување, што укажува дека се очекува астронаутите да се вратат на Земјата утре. Капсулата треба да слета во Внатрешна Монголија, во северна Кина.

Најдолгата кинеска мисија во вселената досега

Екипата за пребарување и спасување е подготвена. Сепак, времето на враќање не е официјално објавено. Кинеските астронаути поминаа околу три месеци во вселената, што е најдолгата кинеска вселенска мисија досега.

Лансирањето на ракетата со дополнителен товар за новата вселенска станица беше подготвено денеска на вселенското пристаниште Венчанг на јужниот кинески остров Хаинан. Новиот екипаж ќе лета до вселенската станица во следните неколку недели, чие завршување е закажано за крајот на 2022 година. Кина планира вселенски мисии во наредните децении.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Вести

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Read more

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Read more

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Read more

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе