Кинезите направија борбено НЛО

Футуристичкиот прототип хеликоптер на Кина привлече најмногу внимание со самата појава поради дизајнот кој неверојатно потсетува на Неидентификуван летечки објект.

На воздухопловното шоу во кинескиот град Тјенцин, кое беше официјално отворено завчера, вниманието го украде она за кое сите помислија дека е летечка чинија заробена од некои вонземни посетители.

Сепак, станува збор за прототип на борбен хеликоптер именуван како Super Great White Shark со кој Кинезите треба воено да им конкурираат на Русите и на Американците.

Дизајност е како НЛО, а во леталото можат да бидат само двајца луѓе. Но, не се знае дали всушност може да лета бидејќи на изложбата само стоеше на земја.

Досега имало неколку обиди за правење на летало по принципот на НЛО, но тенологијата сѐ уште не успеала да направи такво што навистина ќе лета со ротација.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Вести

Јапонците направија паметна маска за лице

Read more

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Read more

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Read more

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Read more

Гик

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе