Кинезите прават специјални роботи за градење база на Месечината

Повеќе од сто кинески научници и истражувачи неодамна се состанаа на конференција во централниот кинески град Вухан за да разговараат за можноста за градење на Месечината, објавија кинеските медиуми.

Динг Лиејун, експерт од Кинеската академија за инженерство, рече дека развиваат роботи наречени „кинески суперѕидари“ кои би можеле да произведуваат тули од лунарната почва, пишува Changjiang Daily.

„Изградбата на живеалиште на Месечината е неопходна за долгорочни истражувања кои секако ќе се реализираат во иднина“, рече Динг, признавајќи ги краткорочните тешкотии со овој проект.

Роботот со задача да произведува „месечеви цигли“ ќе биде лансиран со кинеската мисија Chang'e-8 околу 2028 година, најави кинески експерт. Тој додаде дека целта е да се донесе првиот примерок од почва од далечната страна на Месечината до 2025 година.

Кина претходно врати примерок од почва од блиската страна на Земјиниот сателит во мисијата Chang'e-5 во 2020 година. Пекинг сака кинеските астронаути да поминуваат повеќе време на Месечината кога ќе воспостават база таму.

Тагови
реклама

Може и без месо: Зеленчук богат со протеини

Read more

Откриена крими банда: Бугари и Романци на бизарен начин ги мамеле обложувалниците

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more
Како да подготвите вкусна вечера од лосос и зеленчук за 15 минути?

Како да подготвите вкусна вечера од лосос и зеленчук за 15 минути?

Read more

Вести

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Read more

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе