Кипар ќе им ги плати трошоците на туристите ако се заразат со коронавирус

Кипарските власти ветија дека ќе ги платат трошоците за секој турист кој ќе се зарази со коронавирус додека престојува во земјата.

Оваа одлука е дел од пакетот мерки чија цел е да се вратат туристите на Кипар.

Владата вети дека ако турист се зарази за време на престојот во земјата, ќе ги плати сместувањето, лекувањето и храната за пациентите и нивните семејства.

Туристите ќе ги сносат „само“ трошоците за превоз до аеродром и за повратниот лет.

Туризмот придонесе со околу 15% кон БДП на Кипар минатата година, па владата прави сѐ за да ги врати туристите што е можно побрзо.

„Ударот е огромен и даваме сѐ од себе да го спасиме остатокот од сезоната“, изјави кипарскиоот заменик-министер за туризам Савас Пердиос, додавајќи дека напорно работеле за да го држат под контрола вирусот во земјата.

Кипар ќе обезбеди 100 болнички легла за туристи кои би се заразиле, како и т.н. „карантин хотели“ за семејствата на пациентите.

Кипар планира да ги отвори аеродромите на 9 јуни за неколку земји кои се сметаат за земји со низок ризик, како Германија, Грција, Израел и Малта. Листата ќе се ажурира на неделно ниво.

Пердиос смета дека туристите од Велика Британија и Русија, кои заедно сочинуваат повеќе од половина од туристите на Кипар, најверојатно ќе добијат дозвола за патување на медитеранскиот остров во јули.

Европските влади дискутираат кој ќе биде најдобриот начин да се рестартира летната сезона додека европските земји ја ставаат пандемијата под контрола.

Минатата недела 11 земји членки на ЕУ – Австрија, Бугарија, Хрватска, Кипар, Германија, Грција, Италија, Малта, Португалија, Словенија и Шпанија – се согласија да се постават правила со цел да се дозволи патување преку границите со најмал ризик за заразување со COVID-19.

На Кипар има 939 потврдени случаи на COVID-19 и 17 починати пациенти од болеста. Во пандемијата досега се заразени речиси 5,8 милиони луѓе ширум светот, од кои 2,5 милиони оздравеа, а речиси 360.000 починаа.

реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Живот

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Read more

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Read more

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Read more

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Read more

Магазин

Швајцарските стоматолози наплаќаат „корона-такса“

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пица мафини

Читај повеќе

Знаци дека партнерот е несигурен во себе и незадоволен во врската

Читај повеќе
  • play_arrow

Диета со јајца: Дали може да ослабете 4,5 килограми за 7 дена?

Читај повеќе

Здрав пијалак со моркови и ананас за детокс на организмот

Читај повеќе
  • play_arrow

Девет рецепти за здрав и вкусен појадок

Читај повеќе

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе