Кирјос до Федерер: Никој никогаш нема да игра како тебе

Австралискиот тенисер Ник Кирјос им се приклучи на тенисерите кои на Роџер Федерер му посакаа среќно заминување во пензија. 

Швајцарецот, кој во кариерата освои 103 титули, од кои 20 грен слем трофеи, вчера најави дека ќе се повлече од тенисот по настапот на Лејвер купот, од 23 до 25 овој месец во Лондон. 

„Никој никогаш нема да игра како тебе. Уживај. Ми беше чест“, напиша Кирјос на својот Instagram профил, илустрирајќи ја пораката со заедничка фотографија со Федерер. 

Кирјос и Федерер одиграа 7 меѓусебни дуели. Швајцарецот забележа 6 победи, додека Кирјос триумфираше во нивниот прв меѓусебен дуел на Мастерсот во Мадрид во 2015 година.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nick Kyrgios (@k1ngkyrg1os)

реклама

Тенис

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Read more

Ѓоковиќ повеќе не е најдобар: Синер е прв, Алкарас втор, а Ноле падна на 3. место

Read more

Прва фотка од Ѓоковиќ по операцијата: На патерици се прости од Париз

Read more

Ѓоковиќ oпериран во Париз – го пропушта Вимблдон, во прашање Олимпијадата

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе