Кирјос призна дека ја нападнал поранешната девојка

Австралискиот тенисер Ник Кирјос призна дека ја нападнал својата поранешна девојка, но избегна кривична пресуда.

Кирјос (27) се изјасни за виновен пред судот во Канбера, откако неговите адвокати не успеаја да го отфрлат обвинението врз основа на нарушено ментално здравје.

Кирјос ја турнал тогашната девојка Кјара Пасари на тротоар за време на расправија во Канбера во 2021 година. Судијката овој инцидент го нарече „чин на глупост или фрустрација“ и го поштеди тенисерот од криминално досие.

Тенисерот ја турнал девојката откако таа се обидела да го спречи да се оддалечи со автомобил на 10 јануари 2021 година. Пасари го пријавила инцидентот во полиција следниот месец, но не поднела официјална пријава. Кирјос и Пасари се помирија и ја продолжија врската, но повторно раскинаа, па Пасари поднесе официјална жалба во декември 2021 година.

Адвокатот Мајкл Кукулис-Смит рече дека Кирјос се обидел да избегне инцидент така што викнал Uber и се обидел „на дозволен начин да ја отстрани“ Пасари од автомобилот.

„Мојот клиент од фрустрација реагираше и се случи прекршок. Има поврзаност помеѓу менталното здравје и обвинетиот, но денес тој не страда од тие проблеми во иста мера“, рече адвокатот.

Кирјос се извини следниот ден и ја прифати одговорноста.

Судијката Бет Кембел рече дека Кирјос бил „млад човек кој се обидувал да се извлече од емотивна ситуација и дејствувал во моментот“.

„Јас се однесувам кон Вас исто како што би се однесувала кон секој млад човек во овој суд. Вие сте млад човек кој добро го удира тениското топче“, додала судијката.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Тенис

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Read more

Надал првпат по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Ѓоковиќ се враќа на турнирот што го нема освоено осум години

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе